Reklama

Čtvrtek 1. října 2020, svátek má Igor, venku je 10.5 °C

Dnešek: Dalí, Nabalkoně, varhanní festival i Krvavá svatba

Tipy a názory

7.9.2020

Jan Procházka

Je tu pondělí! V Olomouci bude plné kultury.

Narozeniny dnes slaví fotbalista Tomáš Skuhravý (*1965), herec Sagvan Tofi (*1965), hudebník Vilém Čok (*1961), meteorolog Ján Zákopčaník (*1958), herečka Marta Vančurová (*1948), fotograf Viktor Kolář (*1941), herečka Evan Rachel Wood (*1987) a herečka Shannon Elizabeth (*1973).

Svátek má Regína

Moravské divadlo dohání premiéry a na diváky tak čekají doslova žně. Dnes se dočká premiéry Krvavá svatba španělského dramatika a básníka Federica Garcíi Lorcy. Vášeň, neopětovaná láska, zrada a msta se mísí v příběhu o jedné veselce, která skončila nelítostným honem na člověka. Na jeviště se vrací po osmi letech, tentokrát ovšem nikoliv v činoherním provedení, ale jako surrealistické taneční divadlo. Inscenaci s hudbou Gabriely Vermelho nastudovala Alena Pešková.

Varhanní festival měl mít dnes na programu koncert amerického hudebníka Nathana J. Laubeho. Kvůli epidemii koronaviru ale nemůže přijet a pořadatelé tak hlásí změnu: "Za varhany v katedrále sv. Václava usedne vynikající český varhaník, pedagog a organolog Pavel Černý a provede koncert Bach očima romantiků."

Metropol dnes dává dokument, který vás pozve na úchvatnou pouť za životem a tvorbou malíře Salvadora Dalího. Skrze jeho obrazy a dokumenty, z nichž některé jsou stále nepublikovány, nahlédnete do světa génia, jehož osobnost se sama o sobě stala uměleckým dílem.

Po dlouhé koronavirové pauze se dnes také konečně ve velkém stylu otevírá Nabalkoně kabaretní scéna. Těšit se můžete na hudební program a výborné drinky.

A jeden krásný kulturtní zážitek na vás čeká i v Letním kině. Tam promítají cenami ověnčený snímek Vladimíra Michálka Zapomenuté světlo. Strhující výkony Bolka Polívky a Veroniky Žilkové v příběhu podle stejnojmenné knihy Jakuba Demla, která v době svého vzniku vzbudila takové pozdvižení, že mohla být kompletně vydána až o mnoho  desetiletí později. 

A jedna nekulturní pozvánka závěrem. V e velkém zasedacím sále budovy Magistrátu města Olomouce v Hynaisově ulici se uskuteční veřejné jednání Zastupitelstva města Olomouce.