Reklama

Pondělí 1. června 2020, svátek má Laura, venku je 8.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Dark Blade 2019: do cvičení je zapojen vojenský újezd Libavá, předpokládá se zvýšený nárůst letů

Zprávy z regionu

13.5.2019

Autor: red

Mezinárodní cvičení Dark Blade zaměřené na taktický výcvik posádek vrtulníků probíhá na území České republiky od 9. května do 3. června. Hlavními místy cvičení bude 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské újezdy Boletice, Libavá, Březina a posádka Bechyně. Organizátoři upozorňují, že ve dnech pracovního klidu může dojít k přeletům letecké techniky mezi operačními prostory. Lety v nočních hodinách budou omezeny na minimum.

Foto: www.lznamest.army.cz

Cvičení se spolu s Českou republikou zúčastní vrtulníkové letectvo Belgie, Německa, Maďarska, Polska a Slovinska. Třítýdenní akce má za úkol prohloubit mezinárodní součinnost při přípravě a plánování letů s taktickým námětem, především se zaměřením na plánování misí Composite Air Operations. Nejintenzivnější letové úsilí je plánováno v pracovních dnech od 20. května do 31. května v čase od 9:00 až 23:00. Vzhledem k tomu, že je do cvičení začleněn i vojenský újezd Libavá, dojde v průběhu konání cvičení k nárůstu počtu letů letecké techniky a pohybu pozemní techniky a osob. "Ze strany řídícího štábu však budou podniknuty všechny kroky k tomu, aby případný negativní dopad na obyvatelstvo byl co nejmenší," vysvětlují organizátoři.

Záštitu nad cvičením Dark Blade 2019 převzala Evropská obranná agentura, která svým členským státům poskytuje podporu pomocí projektů spolupráce v oblasti evropské obrany. Jedním z takových partnerských projektů je Helicopter Exercise Programme, v jehož rámci bude výcvik vrtulníkového letectva organizován.

"Je to první cvičení Evropské unie pořádané v České republice a věřím, že bude provedeno kvalitně dle společných standardních operačních postupů EDA, stejně jako předešlých dvanáct ročníků," řekl podplukovník Zoltan Szili, zástupce Evropské obranné agentury.

Bližší informace o cvičení, včetně techniky a vzdušných prostorů, naleznete na www.lznamest.army.cz a na facebooku.