Reklama

Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika, venku je 4.3 °C

Baziliku na Sv. Kopečku rozezní díla skladatelů vrcholného baroka

Tipy a názory

1.10.2021

Autor: red

Již několikátým rokem na Podzimním festivalu duchovní hudby vystupuje špičkový soubor specializující se interpretaci barokní hudby ENSEMBLE INÉGAL. Letos si pro olomoucké publikum připraví program, který charakterizuje počátek vrcholného baroka, kantátu Donna, che in ciel od Georga Friedricha Händela a offertoria jeho současníka Johann Caspara Ferdinanda Fischera, rodáka z Krásna u Karlových Varů.

Foto: PFDH

Na barokní koncert vás letos pořadatelé pozvou do baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku, a to již v sobotu 2. října od 19 hodin. Celý program se ponese v duchu tzv. smíšeného stylu kombinujícím dva tehdy zásadní kompoziční a interpretační slohy – italský a francouzský. Jde o velmi oblíbený a posluchačsky vyhledávaný repertoár.

Jako sólisté se představí Gabriela Eibenová / soprán, Lenka Cafourková / soprán, Petra Noskaiová / mezzosoprán, Jakub Kubín / tenor, Jiří Miroslav Procházka / bas, celý ansámbl povede umělecký vedoucí a dirigent Adam Viktora.

J. C. F. Fischer proslul zejména jako vynikající hráč na klávesové nástroje. Svou výjimečnou orientaci ve francouzském i italském stylu zúročil nejen ve světských kompozicích, ale i v duchovních vokálně-instrumentálních skladbách. Fischer ve svých skladbách překvapuje vloženými francouzskými instrumentálními kusy a častým uplatněním italského koncertantního stylu, stejně jako vyspělým kontrapunktem i dramatickými kontrasty – tempovými či afektovými.

Händelova kantáta Donna, che in ciel byla provedena pravděpodobně v únoru 1707 u příležitosti výročí ochránění Říma před třemi silnými zemskými otřesy, jimž padlo roku 1703 za oběť na deset tisíc lidí. Snad to byla sama příležitost, pro níž bylo dílo napsáno, jež předurčila téměř operní charakter celé kantáty.

Vstupenky na koncert koupíte zde →