Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa, venku je 14 °C

Basketbal Olomouc v derby porazil svého soka z UP a stále drží domácí neporazitelnost

20.11.2017

Svěřenci Željka Živkoviče v historicky 5. derby olomouckých celků v 1. lize basketbalu mužů zvítězili, dosáhli tak třetí výhry v derby v řadě, třetí výhry v řadě v této sezoně a udrželi také letošní domácí neporazitelnost. Bodový zisk pomohl také k postupu tabulkou vzhůru. Naopak UP Olomouc i přes kvalitní výkon v derby zůstává letos prozatím na chvostu soutěže.

Basketbal Olomouc porazil v olomouckém derby Vysokoškoláky. Basketbal Olomouc porazil v olomouckém derby Vysokoškoláky. Foto: Archív Basketbal Olomouc

Basketbal Olomouc hraje druhou nejvyšší domácí soutěž – 1. ligu v basketbale mužů již pátou sezonu. V loňském roce zvýšil pro olomoucké fanoušky náboj vstup celku UP Olomouc do téže soutěže.
17. listopadu mohli sportovní příznivci shlédnout další derby mezi oběma celky, které je vždy třaskavé. Favorizován byl mírně domácí celek, nicméně derby má vždy svou specifickou atmosféru a zápas může dopadnout jakkoliv.
 Utkání bylo napínavé. Vstup do utkání vyšel domácím náramně, když po třech minutách svítilo na tabuli skóre 11:0. Hosté však rázem zrychlili tempo a po první desetiminutovce domácí prohrávali 20:21.
UP od počátku herně táhla zejména dvojice Pavel Novák a Martin Vaňák. Po polovině druhé čtvrtiny domácí opět bodově odskočili o osm bodů na 34:26. Pak ale přišla bodová šňůra hráčů UP a ti tak po první půli zaslouženě vedli 36:45.
 Také vstup do začátku druhé půle svědčil spíše hostům, kteří po chvíli vedli již o čtrnáct bodů 38:52, a s domácími to nevypadalo příliš dobře. Nastal však další zvrat. Skóre 68:65 po třiceti minutách čistého času nasvědčovalo, že poslední desetiminutovka nechá derby dramatický náboj.
Ve třicáté třetí minutě se vedení opět ujali hosté: 74:77 a po dalších dvou minutách bylo skóre již 81:83. Poté však domácí zmobilizovali všechny síly, ujali se vedení, a to již udrželi. Dramatické a pohledné utkání skončilo nakonec 93:85.
 Za UP nastřílel Pavel Novák s Martinem Vaňákem po 29 bodech. Za Basketbal Olomouc opět hned pět hráčů nastřílelo více než deset bodů. Nejvíce pak Jakub Sedlák 23 a Luboš Lachmann 21. Další utkání se odehraje v Čajkaréně již v pátek 24. listopadu od 19:00 proti celku Snakes Ostrava.

Basketbal Olomouc - SK UP Olomouc 93:85 (36:45)

Rozhodčí: Holubek Tomáš, Giecek Adam. Diváků: 180.
Nejvíce bodů v utkání:
Basketbal Olomouc: Sedlák 23, Lachman 21, Scripcaru 15, Dedek 12, Jurka 10, V. Jančík 8, Šmerda 4. Trenér: Źivkovič.
SK UP Olomouc: Novák P. 29, Vaňák 29, Strniště 12, Jílek 6, Polášek 5, Šín 4. Trenér: Hůlka.