Reklama

Neděle 20. ledna 2019, svátek má Ilona, venku je -5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

RODYN: vítejte v rodinném ateliéru s vášní pro řemeslo

Tipy a názory

11.5.2018

Zuzana Doleželová

Láska k poctivým a kvalitním výrobkům, k tradičnímu řemeslu, ke kůži i industriálnímu stylu stála u zrodu ateliéru RODYN Zuzany a Pavla Šmídových. Otce, jež se již řadu let věnuje designu, výrobě nábytku a návrhům interiérů, a dcery, designérky a grafičky. Útulný ateliér na Dolním náměstí otevřeli na začátku roku 2018 a najdete v něm autorský nábytek, obrazy, plastiky i kožené doplňky.

RODYN Atelier

Adresa: Dolní náměstí 165/23
Telefon:
739 213 001
E-mail:
info@rodynatelier.com
Web: www.rodynatelier.com
 
Po-Pá 10:00-18:00

So 10:00-16:00

"Původně jsem začala s tím, že jsem šila kožené produkty. Jednalo se o doplňky typu peněženka, obal na iPad, klíčenka. Zpočátku jsem je prodávala na e-shopu, pak v Praze ve Vnitroblocku... Můj tatínek se už od roku 1992 věnuje návrhům a realizacím interiérů, vyrábí kuchyně, nábytek na zakázku, plastiky, maluje, tak jsme si řekli, že bychom si mohli založit vlastní ateliér, kde bude všechno pospolu," nastiňuje designérka Zuzana Šmídová, jak se zrodil nápad otevřít ateliér RODYN. Když se pak Zuzana přestěhovala za bratrem z Prahy do Olomouce, aby mu pomohla s animací počítačových her (ano, i tohle Zuzana umí!), myšlenka vlastního showroomu dostala konkrétní obrysy.

Co se ukrývá pod názvem RODYN? "Vzniklo to spíš náhodou. Jsem vystudovaný grafik, pro mě primárně bylo důležité, aby logo vypadalo dobře. Tak jsem pospojovala různá písmena, která vypadají dobře typograficky, a vznikl název. Hodně lidí si myslí, že je to od slova rodina a my vlastně jsme rodinný podnik, takže proč ne," prozrazuje s úsměvem Zuzana Šmídová.

Zuzaniny kožené doplňky jsou jednoduché, vkusné a elegantní. Zuzaniny kožené doplňky jsou jednoduché, vkusné a elegantní. Foto: Jan Procházka
Zuzana a Pavel Šmídovi. Duše, bez kterých by ateliér nemohl fungovat. Zuzana vám ochotně domluví schůzku se svým otcem, který za vámi přijede z Ostravy. Zuzana a Pavel Šmídovi. Duše, bez kterých by ateliér nemohl fungovat. Zuzana vám ochotně domluví schůzku se svým otcem, který za vámi přijede z Ostravy. Foto: Archiv Šmídových
Pokud v ateliéru nenarazíte přímo na Zuzanu, buďte si jisti, že i tak se vám dostane skvělých rad a péče. Pokud v ateliéru nenarazíte přímo na Zuzanu, buďte si jisti, že i tak se vám dostane skvělých rad a péče. Foto: Jan Procházka

Ateliér na Dolním náměstí otevřel v lednu letošního roku. Nabízí designový nábytek, který je vyráběný ručně. "Je z masivního dřeva, buď se jedná o ořech, nebo třešeň, ale na přání zákazníka lze použít i jiný druh dřeva. Konstrukce je většinou ze surového železa. Právě spojení masivu a železa je pro nás typické. Je však možné vyrobit takřka cokoliv. Otec dělá i čistě dřevěný nábytek, designové kousky, plastiky," vyjmenovává Zuzana. Pak tu najdete i její kožené doplňky vyznačující se naprostou jednoduchostí. Dávají vyniknout surovosti materiálu a přitom jim nechybí potřebná dávka luxusu.

RODYN však není jen centrem designového nábytku, doplňků a originálních plastik, najdete tu také autorské obrazy, které oba designéři malují. A navíc je ateliér rovněž výstavním místem. "Vyhlásili jsme na tento rok open call, takže kdokoliv, kdo bude mít zájem u nás vystavovat, pošle svoje portfolio na e-mail. My pak vybereme umělce, s nimiž se domluvíme na veškerých podrobnostech," uvádí Zuzana Šmídová.

Foto: Jan Procházka
Kov tvoří nedílnou součást designových kousků, které v ateliéru najdete. Kov tvoří nedílnou součást designových kousků, které v ateliéru najdete. Foto: Jan Procházka
Dřevěné plastiky ptáků jsou mezi zákazníky velmi oblíbené. Dřevěné plastiky ptáků jsou mezi zákazníky velmi oblíbené. Foto: Jan Procházka

Jestli chcete navštívit ateliér na Dolním náměstí, nemusíte si domlouvat schůzku předem. Otevřeno je denně od 10:00 do 18:00, v sobotu pak od 10:00 do 16:00 a vždy tu narazíte na někoho, kdo vám ochotně povypráví o veškerých produktech, které zde naleznete. A pokud zatoužíte po originálním kousku na zakázku či po novém interiéru, můžete si sjednat setkání s designérem Pavlem Šmídem přímo v ateliéru.

Jestli máte rádi netradiční nábytek, který má šmrnc, a zároveň vám je blízká podpora ruční výroby, originality a poctivých materiálů, určitě se v RODYN Atelieru stavte. ;)

Foto: Jan Procházka

Zuzana Šmídová
kožené výrobky, obrazy, produkce

Zuzana vystudovala grafický design a animaci. Po několika letech strávených v Praze se rozhodla přesídlit do Olomouce, která jí při návštěvách bratra zcela učarovala. Profesi grafika vyměnila za animaci počítačových her. Věnuje se výrobě kožených doplňků, maluje obrazy a stará se o ateliér, který spolu s otcem založili. 


Pavel Šmíd
industriální nábytek, návrhy interiérů, obrazy

Pavel žije v Ostravě a již od roku 1992 vyrábí kuchyně na zakázku. Protože má ale kreativní duši, začal se věnovat také navrhování interiérů. Miluje industriální styl, což se projevuje v jeho tvorbě - skvěle kombinuje masiv a železo. Do olomouckého ateliéru za klienty zatím dojíždí, ale již brzy se sem hodlá přestěhovat.