Arthur Sniegon zve na povídání a promítání filmu (Nejen) o rozkrývání pytláckých sítí v Kongu - OLOMOUC.CZ
Reklama

Neděle 4. května 2025, svátek má Květoslav, venku je 16 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Arthur Sniegon zve na povídání a promítání filmu (Nejen) o rozkrývání pytláckých sítí v Kongu

Zprávy z regionu

29.8.2023

Autor: red

Každých patnáct minut zemře v africké divočině slon lidskou rukou. Tempo jejich vymírání je tak rychlé, že za chvíli nebude hlavně kvůli pytlákům v přírodě ani jeden. Zabránit tomu chce zoolog Arthur Sniegon z Třince, který před dvanácti lety založil společnost Save-Elephants. Neúnavně bojuje nejen za přežití slonů, ale i dalších ohrožených zvířat ve střední Africe.

Foto: The Elephangelist

Povídání a promítání filmu s Arthurem F. Sniegonem proběhne ve středu 30. srpna od 18:30 v Rest & Chill Café v Olomouci.

Více podrobností o akci se dočtete tady →

Arthurovo úsilí v ochraně přírody zachycuje nový krátký film The Elephangelist mladých tvůrců Lukáše Hodise a Jakuba Chlouby. Ti s vědcem strávili v Africe čtrnáct dnů a natočili jedinečné snímky ze života českého aktivisty v terénu. Diváci budou svědky mapování konkrétní oblasti Tsoulou na západě Konga a také uvidí odvážné rozkrývání pytláckých sítí a obchodníků se slonovinou i jinými wildlife produkty, které jsou žádaným artiklem převážně na asijských trzích.

"Vyhubení slonů může mít fatální důsledky na chod přírodních ekosystémů. Právě sloni totiž patří mezi hlavní distributory živin pro další organismy. Bez nich tak může dojít k razantnímu snížení biodiverzity, která svými procesy ovlivňuje kvalitu našich životů," říká Arthur Sniegon a zdůrazňuje, že ochrana ohrožených druhů zvířat je jedním ze základních předpokladů, jak můžeme zachovat rozmanitost a funkčnost naší přírody.

Dokumentaristé chtějí na příběhu zoologa ukázat, jak může každý jedinec přispět k řešení globálního problému. "Lidé ke svým rozhodnutím často potřebují silné příběhy, které v nich probudí emoce a touhu je následovat. Příběhy jsou způsobem, jak ukázat lidem cestu k zapojení do změny. A právě proto chceme Čechy jedním takovým inspirovat," popsal cíl filmového projektu producent Lukáš Hodis. Jedná se jeho druhý snímek. Prvním byl příběh Nitěnky, který má na internetu přes milion zhlédnutí a zvítězil v kategorii dokumentárních filmů na festivalech Mladé vize a České vize.

Foto: The Elephangelist

Příběh Čecha, který mění osud slonů v Africe

Arthur Sniegon studoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a projekt Save-Elephants, který vede, je jedinou českou dlouhodobou stopou ve střední Africe na záchranu mizejících druhů. Jeho dobročinná organizace monitoruje divočinu, potírá ilegální obchod, pracuje s domorodci, šíří osvětu. Aktivista jako skrytý agent působí jako volavka při odhalování překupníků. Dokument zachycuje i s pomocí záběrů z dronů okamžiky jeho práce v terénu, místa, kde sloni žijí, ale také umírají.

"S dokumentaristy jsme také natočili mokřad, tzv. salinu, kde je v půdě mnoho minerálů, a proto se tam z pralesa stahuje velké množství býložravců – např. slonů, antilop, buvolů. Umístili jsme tam fotopasti a uvidíme, co se na tom místě děje," líčil zoolog.

Česká ochranářská organizace Save-Elephants se blíží v podpisu smlouvy o dlouhodobé ochraně zanedbané rezervace Tsoulou s vládou Republiky Kongo. Tím čeští přírodovědci a ochránci získají dlouhodobý mandát k provádění výzkumných, protipytláckých, rozvojových i ekoturistických opatření, které bohatou biodiverzitu rezervace ochrání a místním lidem přinesou možnost dlouhodobého rozvoje v harmonii s divokou přírodou. Od letošního podzimu toto velké dobrodružství a zodpovědnost začínají!

Více o projektu se dozvíte tady →