UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!
Arcidiecézní muzeum vystavuje betlém
z devatenáctého století
3.12.2009
Autor: roc
Betlém významného slezského betlémáře 19. století Josefa Partsche si mohou při příležitosti blížících se Vánoc prohlédnout od úterka návštěvníci olomouckého Arcidiecézního muzea. Jesličky do Olomouce zapůjčilo Muzeum v Bruntále.
"Josef Partsch z Andělské Hory patří k nejznámějším a nejplodnějším slezským betlémářům devatenáctého století. Byl bez sochařského vzdělání a živil se jako řezbář především žádaných betlémových figurek a jiných drobnějších řezeb," přiblížila autora vystavovaných jesliček historička umění Gabriela Elbelová.
Partschův betlém podle ní patří do skupiny takzvaných skříňkových betlémů. "Tento typ pevných jesliček umístěných v prosklené skříňce byl oblíbený zejména v měšťanském prostředí v období empíru a biedermeieru. Skříňka bývala ve vánočním čase vystavena v salonu a její funkce se více blížila dekorační. Díky své definitivně dané podobě neumožňovaly tyto betlémy vstoupit aktivněji do hry s příběhem o Kristově narození, jako tomu bylo u stavěcích betlémů, kde se v průběhu adventu a vánoc, svátku Tří králů a Hromnic měnila scéna jesliček i její protagonisté," vysvětlila Elbelová. Betlém Josefa Partsche do Olomouce zapůjčilo Muzeum v Bruntále, které ve svých sbírkách uchovává již od závěru 19. století bohatou kolekci betlémů z bývalých Sudet, především pak jesličky z Bruntálska, Rýmařovska a Opavska.
Tradice stavění betlémů podle Elbelové sahá až do středověku. "Uvádí se, že první prostý betlém postavil roku 1223 o štědrovečerní noci sv. František v lesní jeskyni nedaleko obce Greccio v Umbrii. Do jeskyně prý dal jesle vystlané senem a vedle nich postavil živá zvířata osla a volka a poté v tomto improvizovaném betlémě sloužil mši. Na přítomné zapůsobilo toto mystérium natolik, že se záhy začala tato tradice šířit a napodobovat nejen po celé Itálii," uvedla historička umění s tím, že první zmínka o jeslích na našem území je spojena s jezuity a váže se k roku 1562, kdy byl betlém vystaven v pražském jezuitském kostele.
Arcidiecézní muzeum Olomouc je jedinou muzejní institucí pro duchovní kulturu u nás. Jako součást Muzea umění Olomouc bylo slavnostně otevřeno v červnu 2006. Ve stálé expozici představuje všechny umělecké obory od románského umění, gotiky, přes manýrismus a baroko až po rokoko. Muzeum je otevřeno od úterý do neděle od 10 do 18 hodin, ve středu a v neděli je vstup zdarma.
roc
Knihovna města Olomouce
Katalog firem » Kultura a umění » Knihovny
Knihovna města Olomouce, příspěvková organizace nabízí širokou škálu titulů od beletrie po naučnou literaturu. Půjčuje též CD hudební či s mluveným slovem, LP desky, elektronické čteč...

DNES
Vědecká knihovna si připomíná 250 let od otevření veřejnosti. Výstava v Červeném kostele přiblíží její proměny v čase
DNEŠEK
DNES
Dnešek: Cello Republic, Jaroslav Rudiš i manželské horory
Sport
5.5.2025
Olomoucko opět trápilo favorita, rozhodla až koncovka
Zprávy z regionu
5.5.2025