
80! Moravská filharmonie Olomouc vstupuje do jubilejní sezony
Kultura
DNES 08:07
roc
Moravská filharmonie v září zahájí svou již 80. koncertní sezonu, a současně první sezonu pod nově ustanovenou institucí Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Posluchači se v ní mohou těšit na obvyklý počet koncertních řad i koncertních produkcí, na světově uznávané interprety, kteří díky Moravské filharmonii zavítají do Olomouce, ale i na Mezinárodní varhanní festival. Program jubilejní sezony bude protkaný připomínkou osmdesátileté historie druhé nejstarší filharmonie u nás.

Obnovu abonmá lze provést stejným způsobem jako dosud, a to v termínu od 22. května do 16. června včetně. Následně bude od 19. června zahájen další předprodej na webových stránkách www.mfo.cz nebo na pokladně Moravského divadla a Moravské filharmonie.
Doslova ke kořenům se olomoucká filharmonie vrátí už na slavnostním zahajovacím koncertě, jehož program vychází z prvního koncertu první sezony MFO. V úvodu hlavního symfonického cyklu tak v Redutě stejně jako v roce 1945 zazní Mozartova sedmá symfonie i Slavnostní předehra Josefa Bohuslava Foerstera. Naproti tomu absolutní současnost odráží světová premiéra skladby slovenské skladatelky Jany Kmiťové, která vzniká přímo pro orchestr Moravské filharmonie a bude rovněž uvedena na zahajovacím koncertě, jehož dramaturgie tak vzdává poctu nejen zakladatelům orchestru a tehdejší umělecké odvaze, ale připomíná i sílu hudby jako pojítka napříč generacemi. Olomoucké publikum tak bude mít jedinečnou příležitost prožít hudební zážitek s hlubokým historickým přesahem, který otevře sezonu věnovanou tradici i další kapitole olomoucké filharmonie.
Šéfdirigentem orchestru zůstává budapešťský rodák Zsolt Hamar, který povede orchestr na sedmi koncertech. „Vždy se velmi těším na díla Antonína Dvořáka i Gustava Mahlera, oba působili v Olomouci a oba jsou pro mě absolutní géniové,“ doplnil Zsolt Hamar k slavnostnímu zahajovacímu koncertu, který předesílá dramaturgii celé sezony, jež ponese silný historický i symbolický náboj. Vrací se například k osobnosti Benjamina Brittena, jehož Skotská balada měla v roce 1964 v Olomouci československou premiéru s osobní účastí skladatele. Brittenovo dílo připomíná také někdejší spolupráci slavného klavírního dua manželů Lejskových.
Osmdesátá sezona MFO odkazuje nejen ke svému vlastnímu jubileu, ale také k významným výročím narození velkých skladatelů – Carla Marii von Webera (200), Johanna Strausse mladšího (200), Pēterise Vaskse (80) či Arva Pärta (90). V roce 2026 uplyne také 270 let od narození Wolfganga Amadea Mozarta, který strávil v Olomouci necelý rok už jako jedenáctiletý. Jeho dílo je proto v programu sezony velmi výrazně zastoupeno. Nechybí ani v oblíbené koncertní řadě Patriot, která bude věnována nejen slavným skladatelům, jež pobývali v Olomouci, ale také osobnostem spojeným s MFO. Orchestr v této řadě povede Petr Vronský, šéfdirigent v letech 2005–2018, Jakub Klecker, šéfdirigent v letech 2019–2022, dále Leoš Svárovský, jehož taktovkou olomoučtí filharmonici v minulosti odehráli mnoho významných koncertů, ale i současný šéfdirigent Zsolt Hamar. Za zmínku v této řadě stojí také monumentální pátá symfonie Petra Iljiče Čajkovského, se kterou se MFO v minulosti opakovaně představila na mezinárodním hudebním festivalu Pražské jaro. V roli sólistů se objeví i hráči orchestru MFO, a to první houslista Patrik Sedlář či violista Pavel Hán. Pokračovat bude tradice uvádění vokálně-instrumentálních děl zejména s Akademickým sborem Žerotín. Obě tělesa spojí síly při Rossiniho Stabat mater, které zazní na Velikonočním koncertě.
Jak už napovídá název, tradice a pokrok se protnou zejména v symfonickém cyklu D – Dramaturgické dialogy. Na těchto koncertech návštěvníci uslyší díla inspirovaná řeckou mytologií či výtvarnými díly, zazní například Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského či velkolepý Chopinův Klavírní koncert v f moll, ale i exotické rytmy východních kultur se skladbami Arama Chačaturjana či Nikolaje Rimského-Korsakova.
„V nadcházející jubilejní sezóně Moravské filharmonie bych ráda zmínila jednoho z nejpovolanějších interpretů Bartókova druhého houslového koncertu Barnabáse Kelemena, dále dělábselskou Rapsodii na Paganiniho téma Sergeje Rachmaninova v provedení ukrajinské pianistky Anny Fedorove či Koncert pro klarinet a orchestr č. 2 Carla Marii von Webera s temperamentním srbským klarinetistou Ognjenem Popovićem. Jsem rovněž velmi ráda, že filharmonii kromě šéfdirigenta Zsolta Hamara povedou také ,stáří známíʻ, jako je Petr Vronský, Leoš Svárovský a Jakub Klecker, že se orchestr vrátí dirigent Tomáš Brauner i Ondřej Olos, a že její úplně poprvé budou řídit renesanční hudebníci, jako je Fedor Rudin, Rémy Ballot, Vojtěch Spurný či Indi Stivín,“ uvedla k dramaturgii 80. sezony dramaturgyně MFO Ivana Kalina Tabak. Poslední zmínění umělci posluchače zavedou do Červeného kostela, kde se i v 80. sezoně uskuteční všechny koncerty komorní řady.
„Žánrový rozptyl Moravské filharmonie je opravdu velký. Pokračujeme také v crossoverové řadě koncertů počínaje valašským inspirováním, přes filmovou hudbu až po aranžmá pop-rockových hitů. Spojení s kapelou 05 a Radeček ale i s Ewou Farnou a kapelou Mirai přivede náš orchestr například ke koncertování v O2 universu,“ doplnil k multižánrové řadě Petr Dvořák, který od 1. ledna zastává funkci náměstka pro MFO. „Je pro mě velkou výsadou, že jsem dostal příležitost provést orchestr jeho výroční sezonou. Naším společným cílem bude napřímit snahy k zajištění kontinuální činnosti filharmonie i směřování k dalšímu uměleckému rozvoji,“ doplnil Dvořák.
Výraznější změnou v přehledu koncertních řad je nový název programu pro nastávající rodiče. Tyto relaxační hudební podvečery v Mozartově sále začalo vyhledávat stále více posluchačů všech kategorií, proto programy dramaturgyně Markéty Vejvodové, jež jsou založené na muzikoterapii, nově ponesou titul „Hudební salon“. Pokračovat budou také nedělní matiné pro rodiče s dětmi i koncerty ve spolupráci s Hudební fakultou JAMU, na kterých se představí mladí talentovaní hudebníci.
Moravská filharmonie nadále zůstává hrdým pořadatelem Mezinárodního varhanního festivalu, který se letos uskuteční v termínu 1.–15. září. Celkem pět koncertů, které připravil dramaturg Karel Martínek, naleznou i v letošním roce svůj domov v kostele sv. Mořice.
roc

DNES
Olomoucký závod ADM navazuje na tradici výroby oleje, vyváží ho do celé Evropy
DNEŠEK
DNES
Dnešek: Premiéra v Tramtarii, podcast o sexu i Manon
Zprávy z regionu
20.5.2025
Festival na Libavé: Bigbít, film, beseda i prohlídka památek
Kultura
20.5.2025