Reklama

Sobota 5. prosince 2020, svátek má Jitka, venku je 5.6 °C

21. ročník soutěže EY Podnikatel roku České republiky právě startuje. Hledáme podnikatele světového formátu

Zprávy z regionu

15.9.2020

Autor: red

Společnost EY hledá v České republice již 21. EY Podnikatele roku, který změří své síly s podnikateli z celého světa. Hledáme podnikatele, kteří porotu soutěže zaujmou nejen hospodářskými výsledky, ale hlavně svým poutavým podnikatelským příběhem. Soutěží se v pěti kategoriích EY Podnikatel roku České republiky, EY Technologický podnikatel roku, EY Začínající podnikatel roku a EY Společensky prospěšný podnikatel roku. Česká televize vyhlásí vítěze Ceny České televize – Podnikatelský přínos kultuře a umění a čtenáři MF DNES a iDNES.cz vyberou nejlepší podnikatelský příběh. Ocenění čeká i na úspěšné podnikatele v krajích. Přihlášky a nominace lze podávat do 21. října 2020.

Vítězové uplynulých dvaceti ročníků soutěže EY Podnikatel roku České republiky

Foto: EY Podnikatel roku

Soutěž EY Podnikatel roku v České republice již 21 let objevuje výjimečné osobnosti, které katapultuje mezi světovou byznysovou elitu. Podnikatele, kteří mají silnou vizi, odvahu postavit se výzvám čelem a motivaci vydat se dosud neprošlapanými cestami.

"České podnikatele oceňujeme už 21 let. Za tu dobu jsme viděli nesčetně silných podnikatelských příběhů, které jsou inspirací pro ty, kteří o podnikání teprve uvažují, ale také pro ostřílené byznysové matadory. Nikdo z nich to v uplynulých měsících neměl jednoduché, avšak naskytla se i řada příležitostí. Podnikatelé urychlili digitální transformaci svých firem, objevili svůj dosud nevyužitý potenciál a prokázali skutečného podnikatelského ducha. A přesně takové hledáme. I v letošním roce bych chtěla vyzvat veřejnost, aby nám představila podnikatelské osobnosti, které si zaslouží uznání. Nominujte podnikatele, jehož úspěšný příběh nám bude inspirací," vyzývá Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v ČR a pro část střední a jihovýchodní Evropy.

"Rok 2020 více než kterýkoli jiný předtím ukazuje, že inovace a moderní technologie ve spojení se silnou mírou společenské odpovědnosti jsou naší jedinou možností, jak docílit trvale udržitelný blahobyt na planetě Zemi. ČR má mnoho výjimečných lidí a talentů, kteří v tomto směru hodně dokázali a dokazují, a my se na ně budeme spolu s porotou moc těšit," říká Oliver Dlouhý, zakladatel společnosti Kiwi.com, držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky. Oliver Dlouhý usedne do čela odborné poroty letošního ročníku soutěže.

Oliver Dlouhý, zakladatel a spolumajitel společnosti Kiwi.com s.r.o. a držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky

V současné době je EY Podnikatel roku jediná světově uznávaná soutěž svého druhu, která se pravidelně vyhlašuje již ve více než padesátce zemí na šesti kontinentech. V loňském ročníku dorazilo jen v České republice okolo 200 nominací, celkově se přihlásilo 50 podnikatelů ze 43 firem. Žen podnikatelek mezi nimi bylo 6. Firmy všech soutěžících dosahovaly obratů v hodnotě 68 miliard korun, měly celkový zisk ve výši 1,87 miliard korun a jejich společnosti zaměstnávaly 8 800 lidí. Nejvíce nadějí v klání o celorepublikový titul mělo hlavní město Praha a Jihomoravský kraj. Trofej EY Podnikatele roku 2019 České republiky získal Oliver Dlouhý ze společnosti Kiwi.com. Jeho společnost patří mezi nejvýznamnější globální superdopravce.

V celosvětovém klání podnikatelské elity získala letos titul EY Světový podnikatel roku Dr. Kiran Mazumdar-Shaw, indická podnikatelka, filantropka a zakladatelka farmaceutické společnosti Biocon Limited. Ta se zabývá výrobou biotechnologických enzymů, díky kterým dnes mají miliony lidí trpících diabetem přístup k cenově dostupnému inzulínu. Další miliony potýkající se se zhoubnými onemocněními, revmatoidní artritidou a jinými závažnými chorobami mají k dispozici biosimilární léčiva.

V čele poroty zasedne loňský vítěz Oliver Dlouhý (Kiwi.com) a spolu s ním budou o vítězi rozhodovat i další držitelé titulu EY Podnikatel roku, jako například František Piškanin (HOPI), Zbyněk Frolík (LINET), Eduard Kučera (AVAST Software) nebo Pavel Juříček (BRANO GROUP). Porota se řídí mezinárodně platnými pravidly EY a neomezuje se pouze na ekonomická data. Naopak, hodnocení zohledňuje mimo jiné osobnost soutěžícího, jeho čestnost a poctivost, strategickou orientaci či inovace a dopad jeho podnikání.

Nominovat podnikatele do soutěže může kdokoliv, nejlépe prostřednictvím nominačního formuláře na stránkách www.eypodnikatelroku.cz. Na stejných webových stránkách je k dispozici rovněž přihláška pro podnikatele. Uzávěrka přihlášek i nominací je 21. října 2020.