17. ročník Street Art Festivalu opět obohatil olomoucké ulice - OLOMOUC.CZ
Reklama

Úterý 5. listopadu 2024, svátek má Miriam, venku je 1.6 °C

17. ročník Street Art Festivalu opět obohatil olomoucké ulice

Zprávy z regionu

7.10.2024

Autor: red

V neděli 8. září skončil již 17. ročník Street Art Festivalu. Festival je známý svým přínosem k proměně veřejného prostoru, kdy prostřednictvím uměleckých realizací obohacuje různé části jak Olomouce, tak v letošním roce poprvé Hradce Králové. Díky tomu, že je umění dostupné široké veřejnosti a je součástí jejího každodenního života, přispívá k utváření jedinečné identity města a přibližuje ho nejen místním obyvatelům, ale i návštěvníkům.

Foto: Jakub Čermák

Brazilská umělkyně Júlia dává naději mladým sportovkyním

Basketbalové hřiště na ulici Za Vodojemem v olomoucké městské části Nová ulice zdobí od začátku září motiv navržený brazilskou umělkyní Júlií Mota Albaquerque. Malba znázorňuje postavy tří dívek hrající trojici rozličných míčových sportů.

K samotnému návrhu se pojí zásadní životní kapitola samotné umělkyně: „Když jsem byla mladší, byl mou vášní tenis. Chtěla jsem jej hrát i závodně, ale bohužel to mělo své překážky. Jsem z Brazílie a ve městě, ze kterého jsem, jsem neměla ženskou konkurenci a na mužských turnajích, které jsem potřebovala hrát kvůli bodům, mi byl start zprvu odepřen. Naštěstí se nakonec vše obrátilo v můj prospěch, start na mužském turnaji jsem si vybojovala a měla tak možnost následně díky stipendiu odjet studovat a trénovat do Spojených států. Chtěla bych, aby žádná
mladá sportovkyně nikdy neztrácela naději a věnovala se tomu, co zbožňuje. A to je poselství návrhu olomouckého basketbalového hřiště.“

Foto: Jakub Čermák

Vídeňský umělec Skirl vzdává hold sgrafitu na olomouckém nádraží

Asi 700 metrů od příjezdové haly olomouckého vlakového nádraží, na kotelně na rohu ulic Blanická a Vrchlického, vytvořil svůj mural vídeňský umělec Manuel Skirl, který je již v Olomouci dobře známý. Při tvorbě letošního muralu se inspiroval sgrafitem v hale hlavního nádraží, jehož autorem je Wilhelm Zlámal.

Skirl část nádražního sgrafita převzal a převedl jej do vlastního stylu– to vše pod uznaným původním autorstvím: „Sgrafito Wilhelma Zlámala jsem obdivoval od chvíle, kdy jsem poprvé přijel do Olomouce. Utvářet mural s odkazem na toto dílo pro mě bylo velkým zážitkem: hned po příjezdu, někdy kolem půlnoci, jsem si vyfotil tu část sgrafita, kterou jsem chtěl použít pro své vlastní dílo a následně, zhruba během další hodiny, jsem měl již hotovou skicu na stěně.“

Foto: Jakub Čermák

Pastelové barvy oživily Lužickou

Úprava sídlištních kotelen se stala dominantním tématem letošního ročníku Street Art
Festivalu v Olomouci. Výraznou proměnou prošla kotelna na ulici Lužické, kde
španělská umělkyně Yubia zanechala svou stopu v podobě osobitého graffiti. Její
tvorba, charakterizovaná jemnou paletou pastelových barev, výrazně oživila jednu
stranu budovy, která se otevírá směrem k místnímu dětskému hřišti. Kombinace
pastelových barev a hravých tvarů, typická pro Yubiin styl, do tohoto prostoru vnesla
svěží energii.

Foto: Jakub Čermák

MOTSpropustili uzdu své fantazii

Proměnou prošla i další ze sídlištních kotelen, konkrétně ta na ulici Zelená, kterou nyní zdobí dílo umělecké dvojice MOTS. Toto polsko-portugalské duo spolu tvoří již mnoho let a jejich díla jsou známá tím, že čerpají inspiraci ze svého bezprostředního okolí.

„V naší tvorbě se vždy odráží to, co zrovna prožíváme: barvy, které nás obklopují, lidi, které potkáváme, prostředí, ve kterém se nacházíme. Všechny všednosti každého dne vlastním způsobem ovlivňují to, jak bude naše tvorba vypadat,“ vysvětlují umělci. Každý jejich projekt tak nese stopu konkrétního místa a dočasných emocí, které v daný okamžik ovlivňují jejich vnímání světa. Kotelna na ulici Zelená se díky jejich práci proměnila ve vizuálně poutavý monument městského umění s vlastní nezaměnitelnou atmosférou.

Foto: Jakub Čermák

Glow v Olomouci podruhé

Již druhý rok po sobě měl možnost pozměnit podobu veřejného prostoru v Olomouci bulharský umělec Glow. Tento umělec přizpůsobuje svou tvorbu pokaždé danému místu, což se odráží i v jeho přístupu ke street artu. „Obvykle je to samotné místo, třeba povrch stěny, který mě něčím inspiruje. Nechávám se vždycky unést daným okamžikem a samotným prostředím, neplánuji příliš dopředu.“

Jeho práce jsou tak výsledkem jakéhosi dialogu s prostorem, kde se jednotlivé prvky díla přirozeně prolínají s okolním prostředím. Tento organický přístup mu umožňuje vytvářet díla, která nejsou jen estetickými zásahy do veřejného prostoru, ale i živoucími součástmi daného místa. Glowova tvorba je proto nejen vizuálně poutavá a reflektuje atmosféru lokace, kde vzniká.

Foto: Jakub Čermák

Ani letošní ročník Street Art Festivalu se neobešel bez bohatého doprovodného programu, který obohatil zážitek návštěvníků a podtrhl celkovou atmosféru festivalu. Po celé září měli návštěvníci olomouckého Studia G21 jedinečnou příležitost zhlédnout výstavu španělské umělkyně a writerky Yubii, nesoucí název Candy.

Tato výstava byla zaměřena na pastelové barvy a hravost, které jsou pro Yubii zásadními prvky její umělecké identity. V sobotu 7. září se pak prostor před Studiem G21 proměnil v relaxační chill
zónu Street Art Festivalu 2024. Tato akce byla ideální příležitostí pro rodiny a přátele, aby si užili den plný umění a kreativních aktivit. Po celý den probíhaly umělecké workshopy pro děti, které nabízely praktické zkušenosti s různými uměleckými technikami.

Den byl zakončen Art Talkem, kde měli návštěvníci jedinečnou příležitost setkat se s umělci, kteří se podíleli na festivalu, a diskutovat o jejich tvůrčím procesu a inspiracích. Tento formát umožnil široké veřejnosti klást otázky a sdílet názory, což přispělo k otevřené a inspirativní atmosféře. Diskuze poskytla hlubší pohled na to, co pro umělce znamená street art, jaké výzvy čelí a jakým způsobem jejich práce ovlivňuje veřejný prostor.