Sigma Group vyrábí v Lutíně špičková čerpadla, bez nichž by se neobešly třeba jaderné elektrárny - OLOMOUC.CZ
Reklama

Středa 30. dubna 2025, svátek má Blahoslav, venku je 15.2 °C

Sigma Group vyrábí v Lutíně špičková čerpadla, bez nichž by se neobešly třeba jaderné elektrárny

LIGA ÚSPĚŠNÝCH #35

23.4.2025

Jan Procházka

Koncern Sigma Group z Lutína patří k pilířům českého strojírenství. Výrobce průmyslových čerpadel, jejichž historie sahá až do roku 1868, zásobuje svými výrobky více než sedmdesát zemí světa, každé čerpadlo, které opustí fabriku, je ale unikát, vytvořený na zakázku. Ať už se jedná o zařízení, které musí zvládnout extrémní provozní podmínky jaderné elektrárny či vysokotlaké čerpadlo pro hasiče, všemu je věnována maximální péče, řadící Sigmu mezi světovou špičku. Nejspíš i proto, že lutínská firma si troufá i na zakázky, které by její konkurence nezvládla. Představujeme vám další díl seriálu Liga úspěšných, kde společně s Okresní hospodářskou komorou Olomouce píšeme o pozoruhodných firmách z regionu, o kterých by se mělo vědět a mluvit.

Lutínská Sigma je jednou z nejtradičnějších firem, jaké nejen v regionu, ale v celé České republice máme. Sortiment se v průběhu stopadesátisedmileté historie několikrát proměnil, hlavní ale vždy byla čerpadla. A ta dnes tvoří páteř portfolia lutínského koncernu; ať už se jedná o zařízení pro energetiku, průmysl, vodohospodářství, zemědělství nebo záchranné složky. „Vyrábíme čerpadla v podstatě pro jakékoliv kapaliny. Dominantní jsou samozřejmě vodní čerpadla, ale naše výrobky najdete i v petrochemickém průmyslu, kde čerpají ropu, oleje či různé další látky,“ představuje na úvod Tomáš Pozdíšek, technický a marketingový ředitel. Unikátnost dnešní produkce spočívá podle něj v tom, že společnost nemá žádnou sériovou výrobu. „Nevyrábíme na sklad. Každé naše čerpadlo vzniká na zakázku, projekt od projektu, přesně podle požadavků zákazníka. A ty mohou být opravdu různé. Právě v tom je naše síla, máme velmi zkušené vývojové a technologické týmy, díky kterým dokážeme navrhnout a zrealizovat zařízení, jaké by zřejmě nikdo jiný na světě vyrobit nedokázal. A netýká se to jenom velikosti a výkonu, ale třeba i velmi specifických požadavků na materiálové provedení,“ zdůrazňuje Pozdíšek. Jedním z klíčových článků skupiny Sigma je právě výzkumný a vývojový ústav sídlící v Lutíně, který se věnuje vývoji nových technických řešení, modelování proudění, pevnostním výpočtům i podpoře konkrétních projektů. „Bez úzké spolupráce s naším výzkumem bychom nebyli schopni plnit tak specifické požadavky zákazníků. V ústavu pracují desítky techniků a vývojářů, kteří jsou přirozenou součástí výrobního týmu,“ říká Tomáš Pozdíšek.

Čerpadla začal v Lutíně vyrábět Ludvík Sigmund už v roce 1868. Firmu po něm převzali synové. Ochrannou známku Sigma a typický trojzubec si společnost zaregistrovala v roce 1922. Rodinnou zůstala až do roku 1942, kdy byl tehdejší ředitel Jan Sigmund popraven gestapem a firmu zkonfiskovali Němci. Po válce došlo ke znárodnění a nový národní podnik Sigma Pumpy se začal specializovat na produkci čerpadel průmyslového charakteru. V polovině šedesátých let vzniklo sdružení Sigma Koncern, které sloučilo všechny podniky na výrobu čerpadel a armatur v tehdejším Československu. Ten zanikl až po revoluci a v roce 1994 se společnost Sigma Lutín zprivatizovala. V roce 1997 pak vznikla akciová společnost Sigma Group se sídlem v Lutíně jako mateřská společnost holdingu sdružujícího více než desítku vývojových, výrobních a obchodních společností orientovaných na čerpací techniku. 

Foto: archiv Sigma

Vzhledem k odvětvím, pro něž Sigma dodává, je na prvním místě spolehlivost a prakticky stoprocentní kontrola všeho, co opustí brány fabriky. Aby bylo možno dosáhnout požadované preciznosti, prakticky celý výrobní proces se odehrává v halách v Lutíně. „Nejsme žádná montovna, máme vlastní svařovnu, lakovnu i CNC stroje nebo soustruhy pro výrobu dílů dlouhých až deset metrů. A všechno se testuje, máme tu rentgeny, ultrazvuky a pak samozřejmě specializované zkušebny na hotové výrobky. Dalo by se říct, že na začátku přijede do fabriky surový materiál a vyjede z ní hotové čerpadlo o váze klidně desítek tun,“ popisuje Pozdíšek.

Už v sedmdesátých letech minulého století se v Sigmě zaměřili na jadernou energetiku. „Máme tedy s tímto odvětvím více než padesátileté zkušenosti a proto velmi často dodáváme čerpadla pro elektrárny po celém světě. V Dukovanech a Temelíně máme dokonce svá vlastní servisní střediska, kde pracují naši lidé,“ prozrazuje Tomáš Pozdíšek. Sigma dodává zařízení i do slovenské jaderné elektrárny Mochovce, kde se v současnosti dokončují další bloky. A nedávno dodávala i speciální čerpadlo do jaderné elektrárny v Turecku. „To byla unikátní zakázka nejen kvůli velikosti čerpadla, ale mimo jiné i v tom, že se jako chladivo používala mořská voda. Ta má samozřejmě jiné vlastnosti, než voda sladká, je daleko agresivnější. Byl proto zvolen speciální materiál, takzvaný superduplex, což je – velmi zjednodušeně – velmi speciální a drahá nerezová ocel. Tak speciální, že byl docela problém najít někoho, kdo by z ní dokázal odlít součásti, které jsme potřebovali. Ale podařilo se a dnes už je čerpadlo v provozu,“ chlubí se Tomáš Pozdíšek. Sigma také jako první v Česku získala prestižní certifikaci ISO 19443, což je přísná norma řízení kvality pro jaderný dodavatelský řetězec. „Splnili jsme podmínky už v době, kdy se tato norma ještě nevyžadovala a díky tomu jsme dnes výrazně napřed,“ podotýká Pozdíšek.

Zákazníky má Sigma také v Egyptě, USA, Indii, Brazílii, Argentině nebo třeba v Guadeloupe, ostatně na export jde přes polovina roční produkce. „Například do USA jsme dodali speciální cirkulační čerpadlo pro kotel, které pracuje s vodou o teplotě přes 300 °C a tlakem až 15 MPa. To už jsou opravdu technické extrémy,“ doplňuje Pozdíšek.

Foto: archiv Sigma

Dalším velkým projektem je egyptský závlahový systém, který čerpá vodu z Nilu. „Dodali jsme osmadvacet čerpacích agregátů, každý s kapacitou deset tisíc litrů za sekundu. Bylo to součástí státního programu zavlažování suchých oblastí – v podstatě moderní obdoba starověkých kanálů, ale s využitím špičkových technologií,“ říká Pozdíšek.
Jak už bylo zmíněno, čerpadla musí být maximálně spolehlivá, protože jejich porucha by mohla způsobit vážné problémy. Například v jaderné elektrárně je čerpadlo klíčovou součástí; kdyby se zastavilo, dojde k přehřátí reaktoru. „Pracuje v extrémních podmínkách. Musí zvládat prudké změny teplot, obrovskou zátěž… Proto jsme před nedávnem zprovoznili speciální zkušebnu, kde jsme schopni takové podmínky nasimulovat,“ líčí Tomáš Pozdíšek. Klient občas vyžaduje i destrukční zkoušky, zjednodušeně řečeno chce vyzkoušet, co čerpadlo vydrží a jakou snese zátěž, než se zadře. „Je to samozřejmě technologicky a hlavně ekonomicky náročné, protože se čerpadlo zkouškou de facto zničí. Ale pro některé aplikace je to nezbytné, takže i takové zkoušky tu jsme schopni realizovat,“ zmiňuje Tomáš Pozdíšek.
V posledních letech se Sigma věnuje i takzvanému reverznímu inženýrství. Což v podstatě znamená, že rozeberete cizí výrobek a naučíte se ho vyrábět sami. „V minulosti jsme se tomu bránili, protože se to dost často stávalo s našimi výrobky. Někdo je rozebral a okopíroval. Nicméně v souvislosti s válkou na Ukrajině se tato praxe ukázala nezbytná, protože na mnoha elektrárnách v zemích bývalého východního bloku jsou díly původem z bývalého Sovětského svazu a dovoz z Ruska už není možný. Nejsme ale kopírovací dílna – každý komponent nejdřív důkladně posoudíme a přepočítáme, řešíme, jak bude fungovat v rámci celého zařízení a většinou ho i vylepšíme. Dáváme tím zákazníkovi jistotu, že to bude fungovat, “ zdůrazňuje Pozdíšek.
Sigma vyvíjí i speciální zařízení pro záchranáře. Například během loňských zářijových povodní využila Správa státních hmotných rezerv lutínské speciální plovoucí čerpací stanice. „Jednoduše se dopraví na místo, spustí na hladinu a okamžitě začnou odčerpávat laguny. Podobné řešení od nás využívají i francouzští hasiči,“ říká Pozdíšek. Vysokotlaké čerpací agregáty ze Sigmy se podílely i na likvidaci požáru v Hřensku.

Sigma dnes zaměstnává přes 600 lidí. Přibližně 200 z nich pracuje přímo ve výrobě, dalších 70 tvoří technický úsek a výzkumný ústav. „To jsou vývojáři, konstruktéři, různí specialisté. A těší nás, že mezi nimi jsou hojně zastoupeni mladí lidé. Snažíme se, když má někdo blízko do důchodu, aby poslední roky ve firmě strávil po boku svého nástupce. To se nám velmi osvědčilo a díky tomu máme spoustu mladých, ale už zkušených odborníků,“ prozrazuje recept na zvládnutí generační obměny Tomáš Pozdíšek. Nové zaměstnance ale společnost hledá stále. „Napříč profesemi – do výroby, techniky, obchodu. Nabízíme jistotu. Sto padesát sedm let historie je naše nejlepší vizitka a současně, díky zakázkám, na kterých pracujeme už dnes, víme, že máme zaručenou stabilitu na roky dopředu,“ ubezpečuje Tomáš Pozdíšek.
Firma každoročně investuje desítky milionů korun nejen do strojního vybavení a výzkumu, ale i do svého areálu, ve kterém kromě ní sídlí i další firmy. „Máme fotovoltaiku o výkonu 270 kW na výrobních halách, další panely jsou na administrativních budovách. V létě, když jsou slunečné dny, nám to pokrývá spotřebu. Chystáme také nabíjecí stanice pro elektromobily a elektro koloběžky – protože areál je rozsáhlý a chceme zvýšit efektivitu pohybu po něm,“ říká Pozdíšek. Plánované investice zahrnují i rozšíření výzkumného ústavu, včetně nové zkušební smyčky, která umožní testovat armatury. „Armatury nevyrábíme, ale můžeme nabídnout jejich testování jako službu. I to je příležitost,“ vysvětluje Pozdíšek.
Sigma úzce spolupracuje se středními i vysokými školami, účastní se grantových projektů, nabízí stáže a praxe, její inženýři vedou diplomové práce a přednášejí. „Nestačí studenty oslovit až v posledním ročníku. Musíme s nimi pracovat od začátku – a často už ve druháku víme, koho bychom chtěli. Nabízíme stipendia, smlouvy i zapojení do reálných projektů,“ popisuje Pozdíšek.

Firma také organizuje akce pro zaměstnance a jejich rodiny – dětské dny, bruslení, běžky – a podporuje regionální sport, například fotbalový klub Sigma Olomouc, který nese stejné jméno. Podílí se i na výsadbách stromů v Lutíně a podporuje místní spolky. A je také dlouholetým aktivním členem Hospodářské komory.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka