Reklama

Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie, venku je 0.8 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Zpět do pětky. Zastaví se vyhlídkové kolo i lyžařské areály, zavřou obchody

Zprávy z regionu

23.12.2020

Jan Procházka

Jak se očekávalo, vláda dnes vyhlásila přechod země do pátého stupně systému PES. Dojde k tomu hned po svátcích, v neděli 27. prosince. Opatření by měla platit až do 10. ledna a dotknou se i zimních areálů či školáků. Vláda chce zredukovat i zboží, které budou moci nabízet obchody.

Od neděle opět v Česku platí pátý stupeň systému PES. Vrátí se tak přísná opatření z letošního podzimu: ve vnitřních i vnějších prostorách se mohou potkat nanejvýš dvě osoby, což mnohým zřejmě zkazí silvestrovské oslavy. Začne také platit zákaz nočního vycházení už od jednadvacáté hodiny. Pátý stupeň zastaví také lyžařské areály, které mohly být od 18. prosince otevřené. Na Olomoucku zatím otevřelo pouze středisko v Hrubé Vodě, na víkendový provoz se chystali v Hlubočkách, lyžování ale zatím moc nepřálo počasí. To se paradoxně během svátků má spravit.
Omezení se nedotkne olomouckých vánočních trhů, ty totiž končí už dnes. "Bohužel se to ale dotkne provozu vyhlídkového kola. Pro velký zájem jsme ho prodloužili až do 30. prosince, teď musíme skončit dřív. Vzhledem k tomu, že na Štědrý den a první vánoční svátek bude kolo zavřené, užijí si ho návštěvníci už jen 26. prosince," komentoval situaci mluvčí trhů Pavel Vysloužil.

Opět zavřít musí veškeré zbývající služby a obchody s výjimkou těch nejnutnějších. Vláda ale zpřísnila pravidla i pro velké obchody. Ty podle vládního nařízení "nebudou smět prodávat to, co nebudou smět prodávat ty malé". Nabídku tak musí omezit pouze na základní potřeby. "Jsou to razantní opatření, ale jsou nastavena nejlépe, jak to jde," zdůraznil dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný. Výjimku z povinnosti zavřít bude mít prodej benzinu, lékárny, výdejny zdravotnických prostředků, zverimexy, prodejny brýlí a čoček, novin a tabáku. V provozu budou moci být i prádelny a čistírny, servisy a myčky aut, železářství, odtahy, zásilkovny, květinářství, galanterie, zámečnictví. Fungovat budou moci i instalatérství, otevřeny budou i pohřební služby, kamenictví a prodejny pietního zboží. Platit má i výjimka pro prodej zbraní a střeliva.

Do škol se v novém roce vrátí jen prvňáci a druháci, zbytek se bude učit distančně. A otevřeny zůstanou i speciální a mateřské školy.