Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vlastivědné muzeum láká na virtuální prohlídky. Své online dveře nechá otevřené i po pandemii

Zprávy z regionu

4.2.2021

red

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo koncem roku návštěvníkům své dveře online. Ti se tak ve virtuálním muzeu mohou snáze orientovat díky detailnímu náhledu na 3D model celé budovy, plynule procházet budovou za pomocí inteligentní navigace a poznat tak, co muzeum nabízí a proč je dobré jej navštívit po ukončení vládních opatření.

Vlastivědné muzeum v Olomouci vytvořilo jedinečný projekt, ve kterém na sebe navazují dvě navzájem propojené části, které jsou virtuálním návštěvníkům přístupné 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. "Myšlenka on-line projektu Virtuální prohlídky a Otevřeného muzea vznikla již koncem roku 2019, postupně se vyvíjela, až nakonec v říjnu roku 2020, také v reakci na uzavření muzeí v rámci pandemie koronaviru Covid-19, jsme ji začali realizovat. Naším cílem bylo, stále je a bude i do budoucna, přibližovat návštěvníkům muzeum nyní za zavřenými dveřmi a později i jako virtuální doplnění našich výstav, prezentací, projektů i akcí," řekl na úvod ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.

Obě části projektu se nachází na muzejních webových stránkách: 3D virtuální prohlídka muzea i Otevřené muzeum

Otevřením 3D Virtuální prohlídky Vlastivědné muzeum v Olomouci zpřístupnilo své výstavní prostory online virtuálním návštěvníkům, ve 3D / 4K kvalitě. Na své si tak nyní přijdou všichni zájemci o výstavy ve Vlastivědném muzeu, kteří by je rádi navštívili, ale kvůli jeho uzavření nemohou. Ale nejen v době koronaviru, kdy jsou muzea už několik měsíců uzavřena, najde digitální prohlídka využití. "Zpřístupnili jsme muzeum jak pro imobilní návštěvníky, tak i pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu osobně do muzea přijít zkrátka nemohou, i když by chtěli. Věříme však, že i ostatní návštěvníky naše virtuální prohlídky zaujmou natolik, že si je nakonec přijdou prohlédnout i osobně," uvedl radní pro kulturu a památkovou péči Olomouckého kraje Jan Žůrek.

Na muzejní virtuální prohlídku přímo navazuje projekt edukačního oddělení Vlastivědného muzea v Olomouci "Otevřené muzeum". Dospělí návštěvníci si mohou přečíst, prohlédnout i poslechnout zajímavé informace spojené s aktuálními výstavami (které zůstanou online i po jejich ukončení). Za zhlédnutí určitě stojí například dvanáctidílný muzejní seriál k výstavě Jiří Louda / Život mezi erby. Otevřené muzeum je i pro děti – mohou si složit puzzle, vytvořit si podle návodu osobní znak, nebo si z papíru vyrobit královskou korunu. Při virtuální návštěvě výstavy obrazů a fotografií Pavla Rozsívala Stud i um, mohou rodiče třeba najít mnoho inspirací pro výtvarnou tvorbu s dětmi. Otevřené muzeum pomáhá také školám – učitelé základních škol v něm najdou pracovní a metodické listy, které mohou využít např. při distanční výuce.

Při virtuální prohlídce se tak návštěvníci mohou těšit na kompletní podrobné a detailní informace, které naleznou nejen přímo u aktuálních výstav, ale také u exponátů ve stálých expozicích muzea, jak v historické, přírodovědné, etnografické expozici tak i ve stálé expozici Příběhu kamene.

V rámci virtuální prohlídky se lidé mohou podívat na podobu modelu Sloupu Nejsvětější trojice, který je umístěný v muzeu. Následně v "otevřeném muzeu" naleznou podrobné informace včetně praktických pracovních listů pro školy, které mohou učitelům přijít vhod.

Každý týden nyní Vlastivědné muzeum v Olomouci rozšiřuje a dále vkládá nové informace a zajímavosti jak k vybraným muzejním předmětům, tak i k chystaným a realizovaným výstavám a akcím. "Doufáme, že vás všechny, naše návštěvníky, budeme moci brzy pozvat k nám do muzea nejen virtuálně, samozřejmě jakmile to situace dovolí," doplnil ředitel Vlastivědného muzea v Olomouci Břetislav Holásek.