Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Vláda vyhlásila karanténu pro celou republiku. Smí se do práce, z práce, na nákup nebo na krátkou procházku

Zprávy z regionu

15.3.2020 aktualizováno 16.3.2020 07:00

Autor: Zuzana Doleželová

Vláda po mimořádném jednání v neděli ve 23 hodin omezila volný pohyb osob platný pro celou Českou republiku, a to s platností od pondělí 16. března do 24. března. Lidé budou moci chodit do práce, ale jinak se musí zdržovat doma. Smí na nákup, za lékařem, na nezbytné návštěvy rodiny, ale třeba také na krátkou procházku.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Obrázek

Již v nedělních dopoledních hodinách premiér Andrej Babiš avizoval, že vláda pravděpodobně sáhne po razantnějšímu opatření - k celostátní karanténě. Důvodem je zabránit šíření koronaviru. Lidé podle něj mnohdy nerespektovali již vydaná opatření, proto je třeba sáhnout k přísnějším pravidlům. Dle jeho slov je důležité, aby lidé chodili jen do práce a z práce rovnou domů, nakupovat by měl chodit jeden člověk z domácnosti.

Podle návrhu by karanténa v Česku měla začít od pondělí 16. března a měla by trvat do 24. března do 6:00. Obecně by platil zákaz volného pohybu osob na území ČR až na stanovené výjimky. Mezi ně by měla patřit například: cesta do zaměstnání nebo nutná cesta za rodinou, návštěva lékaře či obstarání základních životních potřeb - nákup jídla, léků, kosmetiky.

Tento předpoklad se potvrdil, vláda rozhodla o vyhlášení karantény. "Cílem je omezení volného pohybu osob na území České republiky tak, aby se zabránilo šíření koronaviru," prohlásil Babiš.

Kam se smí?

Podle platného usnesení lidé nemají opouštět domovy až na výjimky, mezi které patří: cesta do zaměstnání (vláda doporučuje zaměstnavatelům, aby umožnili svým pracovníkům práci na dálku) nebo nezbytná cesta za rodinou a blízkými osobami. Lidem je také dovoleno si dojít na nákup potravin, léků, kosmetiky či zdravotních pomůcek. Stejně tak je možné v neodkladných záležitostech navštívit lékaře a vyřídit si nezbytné úřední záležitosti.
 
Výjimka rovněž platí pro zdravotníky nebo dobrovolníky, kteří pomáhají ve zdravotnických a jiných zařízení, pro lidi pracující ve veřejné hromadné dopravě a další infrastruktuře. Dále se mohou volně pohybovat osoby, kteří pracují v rozvážkových službách.
 
Povoleno je také využívání nezbytných bankovních a poštovních služeb.

Povolen je i pobyt v přírodě nebo parcích, zakázána není ani účast na pohřbu. Lidé by měli dbát na na to, aby při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách měli odstup nejméně dva metry. Vláda rovněž upozorňuje na to, aby občané z hygienických důvodů platili platebními kartami.

Zákaz se nevztahuje na prodej jídla mimo provozovnu stravovacích služeb. Jde třeba o provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny.

Sankce vláda neoznámila, podle vicepremiéra Jana Hamáčka jde o osobní odpovědnost každého za zdraví a životy svých blízkých. Šíření koronaviru je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí pokuta tři miliony korun.

Co zůstane otevřené:

- opravny aut, kde bude méně než 30 lidí
- odtahové služby
- prodejny náhradních dílů
- provozovny, kde se vyzvedává zboží nebo zásilky
- zahrádkářství, stavebniny a hobby markety pouze pro podnikatele, kteří potřebují jejich sortiment ke své činnosti
- lázeňská zařízení pro péči hrazenou z veřejného zdravotního pojištění
- stavební, projektantské firmy (geologové, zeměměřiči, stavební analytici)
- prodejny zdravotnických potřeb
- prodejny pokladních jízdenek
- pošty - pouze přepážky uzpůsobené nepřímému kontaktu
- lékárny, obchody, banky, trafiky
- MHD
- úřady dvakrát týdně tři hodiny (Po a St)
- okénka s občerstvením (lidé by se u nich neměli zdržovat a shlukovat)

Zakazuje se kromě již dříve stanoveného:
- prodej ubytovacích služeb
- provoz prodejen elektro
- autoškoly
- sdílené taxislužby
- samoobslužné prádelny a čistírny
- přítomnost veřejnosti v prodejnách stavebnin (pouze pro podnikatele)

Městskou hromadnou dopravu podle Babiše vláda nezavře, ale naopak posílí, aby v ní nebyla taková koncentrace lidí.

Kromě toho premiér avizoval i svolání Ústředního krizového štábu, v jehož čele zasedne místo vicepremiéra Jana Hamáčka, což by bylo standardní, náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

V ČR od čtvrtka platí stav nouze, od sobotního rána jsou uzavřené restaurace a obchody s výjimkou potravin, drogerie či lékáren. Platí také zákaz poskytování služeb v provozovnách. Od pondělí jsou pak uzavřené hranice a nově tedy platí i omezení volného pohybu. "Jsme přesvědčeni, že to je nejlepší cesta, jak projít tím nejhorším obdobím," potvrdil vicepremiér Jan Hamáček.