Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Olomouckém kraji otestovali 9559 osob, výsledky budou ve středu

Zprávy z regionu

2.5.2020

roc jap

V Olomouckém kraji skončilo v pátek 1. května historicky unikátní plošné testování kolektivní imunity v souvislosti s onemocněním covid-19. Původně se ho mělo zúčastnit zhruba sedm tisíc lidí, hejtmanství však zajistilo s ohledem na velký zájem dobrovolníků další tisíce testů navíc. Nakonec se tak do studie zapojilo zhruba devět a půl tisíce osob.

„Předběžné výsledky oznámí Ministerstvo zdravotnictví ve středu 6. května. Oproti původnímu předpokladu se kraji podařilo zařídit dalších čtyři tisíce testů. To je dobrá zpráva, protože tak odborníci dostanou relevantnější data o průběhu nákazy v regionu. Velmi děkuji všem lidem, kteří se do programu zapojili, nejen dobrovolníkům, kteří se přišli otestovat, ale i zdravotnickému personálu, epidemiologům, vojákům a policistům,“ uvedl hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se na covid-19 nechal otestovat mezi prvními.

„Jsem rád, že tímto končí první fáze velké studie, u níž jsme se obávali, že o ni nebude zájem. Opak se stal pravdou. Studie je složena z mnoha ramen, a právě to v Olomouckém kraji bylo jedním z nejdůležitějších. Dobrovolníkům zde byla odebírána i žilní krev, což bude mít velký význam pro validaci použitých testů a jistě z toho bude i celostátně platné doporučení, jak s těmito testy pracovat,“ uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek.
Připomněl, že studie se uzavírá za velmi příznivé epidemiologické situace. Nelze ale od ní očekávat, že se stane bodem zlomu při debatě o rozvolňování opatření, která platí v celé zemi. „Studie se dívá do minulosti a bude odpovídat na otázku, zda jsme epidemii zastavili včas a jak hodně prošla českou populací,“ doplnil Dušek.
Zdravotníci během týdne odebrali v Olomouckém kraji krev od 9559 dobrovolníků, číslo se ale ještě může upřesnit. V Olomouci krev poskytlo 5735 lidí, tedy zhruba 5,7 procent všech obyvatel. V Litovli a Uničově se zúčastnilo celkem 3824 dobrovolníků, což je asi 16 procent všech obyvatel tamní oblasti. „Jsou to úctyhodná čísla a chtěl bych poděkovat všem dobrovolníkům i těm, kteří se postarali o to, že testování bylo velmi klidné a plynulé. Tím, že jsme odebírali krev ze žíly, přispějí obyvatelé Olomouckého kraje k tomu, že bude možné vzorky analyzovat s použitím detailnějších technologií v laboratorních podmínkách,“ uvedl ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (ÚMTM) Marián Hajdúch. Zdůraznil, že studie má několik cílů včetně vědeckého pochopení epidemiologického způsobu šíření, pochopení imunity nebo odrazu přijatých opatření v komunitní imunitě populace.
Hajdúch, který je rovněž národním koordinátorem testování, vyzdvihl také roli Univerzity Palackého (UP) a Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) v celé studii. „Je vidět, že tyto instituce slouží svému regionu a snaží se naplnit svoji roli v řadě oblastí,“ doplnil. Kromě ÚMTM se do testování zapojili také zástupci Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd UP.

Studie probíhala také v Praze, Brně či Litoměřicích, kde skončila v předchozích dnech.