Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Olomouckém kraji je podle hygieny 617 nakažených. Začala se uvolňovat vládní opatření

Zprávy z regionu

20.4.2020

Autor: Zuzana Doleželová

Od začátku vypuknutí epidemie eviduje krajská hygiena v Olomouckém kraji 617 nakažených lidí. Celkem se již uzdravilo 142 osob, u nichž byl nový typ koronaviru diagnostikován. Dnes se začala uvolňovat některá vládní opatření.

Celkem bylo dle ministerstva zdravotnictví dosud provedeno 172 123, nový typ koronaviru byl zjištěn u 6 787 lidí, momentálně je s onemocněním COVID-19 hospitalizováno 374 lidí v celé republice, z toho je 84 ve vážném stavu. Aktuálně je koronavirus potvrzen u 5 288 osob v zemi. Od začátku vypuknutí epidemie se již vyléčilo 1 311 lidí. V souvislosti s onemocněním COVID-19 zemřelo 188 osob. V neděli bylo podle údajů ministerstva provedeno 4 027 testů.

Dle hygieniků je v Olomouckém kraji od počátku evidováno 617 nakažených lidí, z toho 312 mužů a 305 žen. V neděli bylo v Olomouckém kraji otestováno 122 lidí. Za celý víkend hygienici evidovali v kraji 9 nových případů nemoci Covid-19. Od počátku rozšíření nákazy se již vyléčilo 142 osob. Dosud v souvislosti s nákazou zemřelo 8 lidí v kraji, naposledy došlo k úmrtí 11. dubna. V současné době platí karanténa pro 579 lidí. 

Zároveň se do finální fáze dostává projekt Chytré karantény, která by měla již brzy fungovat ve všech krajích. Jejím cílem je pomocí chytré technologie (mobilní telefony, platební karty) se souhlasem infikovaného člověka pomoci hygienikům zastavit šíření nákazy, a to cíleným hledáním a testováním rizikových lidí a jejich umisťováním do karantény. V současné době probíhá testování ve vybraných krajích a školení po celé zemi.

Co se dnes otevřelo?

Studenti vysokých škol se mohli vrátit do škol, avšak pouze ti z posledních ročníků a v omezených počtech maximálně pěti lidí ve skupině.

Mohou se pořádat svatby v maximálním počtu deset osob.

Otevřely se farmářské trhy, a to za velmi přísných hygienických podmínek.

Ode dneška můžete navštívit autobazary a autosalony.

S domácími mazlíčky můžete zajít do psích salonů, kterým byl od pondělí umožněn provoz.

Navštívit také můžete drobné řemeslníky v jejich provozovnách.

Umožněno je trénovat profesionálním sportovcům, a to za přísnějších podmínek a v omezeném počtu.

Otevřel se krajský úřad

Ve stejném rozsahu jako před přijetím mimořádných opatření a vyhlášením nouzového stavu v souvislosti s epidemií covid-19 je od pondělí 20. dubna provozní doba Krajského úřadu Olomouckého kraje. Lidé by ale měli nutnost osobní návštěvy dobře zvážit a dále upřednostňovat písemnou, elektronickou nebo telefonickou komunikaci.

"Lidé mohou znovu vyřizovat svoje záležitosti v časech, na které byli zvyklí. Tedy každý pracovní den od osmi hodin ráno – v pondělí a ve středu do sedmnácti, v úterý do patnácti a ve čtvrtek i v pátek do čtrnácti hodin. Pořád ale platí, že by k nám měli přicházet jen ve výjimečných a zdůvodněných případech. Navíc musí dodržovat zvýšená hygienická opatření stanovená ministerstvem zdravotnictví," uvedl ředitel krajského úřadu Lubomír Baláš.