Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V Olomouckém kraji je 648 potvrzených případů nákazy. Před Globusem vyrůstají odběrové stany

Zprávy z regionu

23.4.2020

Autor: Zuzana Doleželová

Ke čtvrtečnímu ránu eviduje hygiena celkem 648 potvrzených případů nákazy COVID-19. V České republice je dosud 7 136 nakažených. Ve finální fázi příprav je stavba odběrových míst před Globusem, kde bude od zítřka probíhat plošné testování v rámci celorepublikové studie.

Obrázek

Aktuální čísla

Podle údajů ministerstva zdravotnictví je aktuálně v České republice 7 136 pozitivně testovaných na COVID-19, nový typ koronaviru je momentálně diagnostikován u 4 924 osob, hospitalizováno je 401 lidí. Celkem bylo provedeno již 195 725 testů. Z onemocnění novým typem koronaviru se dosud vyléčilo 2 002 osob. V souvislosti s nákazou bohužel zemřelo 210 lidí.

V Olomouckém kraji je, podle údajů Krajské hygienické stanice, aktuálně 648 nakažených, z toho 321 mužů a 327 žen. Vyléčilo se již 246 lidí, zemřelo 11 osob. Během středy bylo provedeno 407 testů. Karanténa je nařízena u 484 lidí.

Foto: Zdeněk Hošák

U Globusu vyrůstají odběrová místa

Již zítra ráno bude v Olomouckém kraji zahájeno plošné testování, jehož cílem v rámci celé republiky bude zjistit na vzorku přibližně 27 000 lidí, kolik osob již nákazu prodělalo a jak je mezi lidmi rozšířena. V Olomouckém kraji bude testování podrobeno přibližně 6 500 osob. Konkrétně v Olomouci půjde o 4 000 lidí. Právě tady byl o testování obrovský zájem, místa byla obsazena jen pár hodin po spuštění registrace.

Před Globusem v Olomouci vyrostou dva odběrové stany, v nichž bude prováděno testování. Využity budou rychlotesty, výsledek bude znám do několika minut (maximálně půl hodiny). Pokud bude negativní, je zřejmé, že osoba nákazu neprodělala. Jestliže vyjde test jako pozitivní, bude následovat klasický stěr, po němž bude až do oznámení výsledku nezbytné dodržovat pravidla k zamezení případného šíření nákazy. Pokud bude výsledek vyšetření ze stěru z horních cest dýchacích negativní, tak to znamená, že se osoba s virem SARS-CoV-2 s největší pravděpodobností setkala již dříve, ale není nakažlivá a není třeba dodržovat další zvláštní opatření. Pokud bude výsledek pozitivní, testovaný bude informován o dalším postupu.

V Olomouckém kraji by testování mělo probíhat od pátku 24. dubna do soboty 2. května.

Studie probíhá na vybraných místech České republiky: v Praze, Brně, Litoměřicích, Olomouci, Litovli a v Uničově. Do studie jsou zařazeny osoby vybrané Českým statistickým úřadem a Institutem klinické a experimentální medicíny a dobrovolníci. Zadavatelem a realizátorem studie jsou Ministerstvo zdravotnictví ČR a Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.