Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

V České republice je 522 nakažených, v Olomouckém kraji eviduje ministerstvo 51 infikovaných

Zprávy z regionu

18.3.2020 aktualizováno 18.3.2020 19:30

Autor: Zuzana Doleželová

Ve středu v 09:00 uvedl web ministerstva zdravotnictví, že počet případů nákazy stoupl na 464. Večer už to bylo 522. Olomoucký kraj eviduje 51 nakažených.

Obrázek

"Skvělá zpráva! Za posledních 24 hodin nebyl ani jeden z testovaných vzorků v Olomouckém kraji pozitivní. V našem regionu tak zůstává 38 potvrzených nakažených koronavirem, z toho 31 evidujeme v uzavřené oblasti," uvedl na svém Facebooku hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk v úterý večer. Toto číslo do středečního rána nestouplo, v poledne již byl počet infikovaných 39 a večer pak 51. Olomoucký kraj je po Praze a Středočeském kraji třetí nejpostiženější oblastí. 

"Včera bylo testováno 36 vzorků v uzavřené oblasti a pozitivní nebyl žádný. Dnes bylo testováno 35 vzorků a pozitivních je 13. Jeden nově potvrzený případ nákazy konoravirem evidujeme v ORP Šternberk a 12 nových v ORP Litovel. Celkem máme v Olomouckém kraji 51 potvrzených nakažených. Testování probíhá podle zadání a systému krajské hygieny. Postup hygieniků nepožaduje testování po stovkách a tisících, jak by možná někteří čekali. Každého, kdo otestovat potřebuje, hygiena otestovat nechává," uvedl hejtman Okleštěk.

Do uzavřené oblasti v kraji (celkem 21 měst a obcí) už také putovaly roušky a ochranné pomůcky. "Za jediný den jsme dovezli do uzavřené oblasti téměř 10 000 roušek a stovky dalších ochranných pomůcek. A sháníme dál, pro celý kraj, snad už velmi brzy," podotkl hejtman s tím, že se starosty postižených měst a obcí je v úzkém kontaktu a řeší aktuální problémy. Do uzavřené lokality by také podle ministra zdravotnictví měly dorazit nové rychlotesty.

V celé republice je celkem 522 nakažených, testů bylo provedeno 7 664. 3 lidé se již vyléčili - dva testy po sobě jim vyšly negativní.

I nadále jsou však testováni pouze lidé, kteří mají prokazatelné symptomy, jak v našem rozhovoru potvrdila i žena, u níž byl koronavirus diagnostikován. Fakultní nemocnice může provést 100 testů denně, s dodávkou rychlotestů které na naše území dorazily v noci, by se počet testovaných mohl zvýšit. "Ústav mikrobiologie Fakultní nemocnice Olomouc v tuto chvíli provádí vyšetřování vzorků na onemocnění COVID-19 ve své plné kapacitě a je schopen provést až 100 testů denně. Nadále platí, že odběr vzorků a jejich testování u samoplátců bohužel v současné době není možné," informoval tiskový mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

Odběrové místo zprovoznila rovněž olomoucká vojenská nemocnice. I tady však testují pouze doporučené lidi, nikoliv samoplátce. 

V noci na čtvrtek 19. března vybuduje vojenská policie mobilní místo pro kontrolní odběry – a to v lokalitě Nové Zámky nedaleko Litovle. 

Noste roušky

Pokud musíte na nákup, navštívit příbuzné či zkrátka potřebujete vyjít z bytu nebo domu, používejte roušky. Můžete ochránit sebe i ostatní. O používání roušek žádá i Dopravní podnik města Olomouce: "Prosíme cestující, aby byli ohleduplní k ostatním a cestovali MHD se zakrytými ústy a nosem. Pokud nemáte roušku či respirátor, stačí šála, šátek, nebo si roušku vyrobte sami podle návodů na internetu."