Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Univerzita už vyrobila stovky litrů dezinfekce a v její přípravě dál pokračuje. Poptávka je obrovská

Zprávy z regionu

22.3.2020

Autor: red

Chemici z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) a chemici z katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého (PřF) už několik dní intenzivně připravují ve svých laboratořích stovky litrů nedostatkové dezinfekce. Dezinfekce připravená na PřF našla využití například v olomouckém dopravním podniku, u policie, na základní škole, která se stará o děti zaměstnanců integrovaného záchranného sboru, či pomohla zvýšit ochranu sociálních pracovníků starajících se o seniory. Příprava dezinfekce bude v laboratořích PřF dále pokračovat. Prvních 600 litrů se chemikům z katedry organické chemie podařilo vyrobit a distribuovat během dvou dnů. V současné době mají poptávku na dalších 1 000 litrů.

Foto: Přírodovědecká fakulta

V laboratořích vyrobená dezinfekce odpovídá definici Světové zdravotnické organizace.

Odborníci z přírodovědecké fakulty o přípravě dezinfekce začali uvažovat už před necelými dvěma týdny, dlouhou dobu však trvala komunikace s úřady. "V současné situaci je potřeba kvantum dezinfekce, která funguje i bez papírování," uvedl vedoucí katedry organické chemie Jan Hlaváč.

První více jak stovku litrů dezinfekce pro potřebné připravili chemici z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, kteří použili vlastní zásoby chemikálií a distribuovali ji na potřebná místa. "My jsme si také uvědomovali zoufalý nedostatek dezinfekce a připravili se na výrobu několika stovek litrů, což není pro nevýrobní pracoviště úplně jednoduché. Prvních 600 litrů se nám podařilo vyrobit a distribuovat během dvou dnů. V současné době máme poptávku na 1000 litrů. Celkově si myslím, že obě naše pracoviště regionu výrazně pomohou," podotkl Hlaváč, podle kterého dezinfekci pomáhají vyrábět i další katedry přírodovědecké fakulty.

Část dezinfekce připravená na přírodovědecké fakultě byla interně nabídnuta k využití na olomoucké univerzitě, jelikož i po zrušení výuky chodí do zaměstnání značný počet pracovníků a je třeba snížit riziko přenosu nákazy. Další stovky litrů našly využití jinde. "Oslovili jsme Dopravní podnik města Olomouce, kterému jsme zaslali 150 litrů dezinfekce. Dezinfekci jsme dodali i krajskému úřadu, Výchovnému ústavu Nový Jičín či základní škole, která se stará o děti zaměstnanců integrovaného záchranného sboru. Zásobili jsme i některé instituce pracující v sociálních službách, policii a několik málo komerčních subjektů," vyjmenoval Hlaváč.

Přírodovědecká fakulta dokáže ve svých laboratořích teoreticky vyrobit až několik tisíc litrů dezinfekce denně. Technicky je limitována pouze dodávkami základních chemikálií. "Velké díky patří společnosti VWR, která nám pomáhá se zásobováním chemikáliemi, které jsou na trhu čím dál méně dostupné," dodal Hlaváč.