Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Testování v Olomouci probíhá bez obtíží

Zprávy z regionu

24.4.2020

Autor: red

Rychle a bez problémů probíhá plošné testování na přítomnost protilátek na onemocnění Covid-19 v Olomouci. Celkem tu má být testování podrobeno na čtyři tisíce dobrovolníků, termíny na odběry jsou již obsazeny. Výsledky plošného testování se veřejnost dozví v průběhu května.

Foto: olomouc.eu/Blanka Martinovská

Odběry zatím bez obtíží
Obavy, že na ploše před hypermarketem Globus vzniknou dlouhé fronty, se díky dobré organizaci odběrů vůbec nenaplnily. Jediná fronta se utvořila hned ráno, když desítky lidí přišly ještě před spuštěním testování. "Musím říct, že to tady od příchodu až po zjištění výsledku probíhá naprosto bez zádrhelů a rychle. Zájem dobrovolníků byl veliký a je dobře, že tady nemusí trávit spoustu času čekáním," konstatoval primátor Mirek Žbánek.

Jak testování probíhá?
U vstupu dostane přihlášený účastník dotazník, ten odevzdá v prvním stanu, kde obdrží pořadové číslo. Následně je během okamžiku povolán do testovacího stanu, kde probíhá odběr krve ze žíly. Následuje pak zhruba patnáct až dvacet minut čekání na výsledek. V případě, že je výsledek testu negativní, celé testování tím pro účastníka končí. Pokud je naopak pozitivní, následuje ještě v dalším stanu výtěr z nosohltanu, který potvrdí či vyloučí případnou aktivní infekci.

Cílem testování je odpovědět na základní otázku, kolik lidí nemoc již prodělalo. Člověk, který test podstoupí, si nejen ověří, že je zdravý, ale poskytne důležité údaje pro zdravotníky a vědce. Studii organizuje Ústav molekulární a translační medicíny (ÚMTM) Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Fakultní nemocnice Olomouc, zapojen je také Ústav lékařské mikrobiologie, kde se budou podrobněji zkoumat protilátky proti viru. V Olomouckém kraji se na průběhu testování kromě hejtmanství, ÚMTM, FNOL a Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého podílí také Armáda ČR, Krajská hygienická stanice, vedení dotčených měst a hypermarket Globus Olomouc.

Testování probíhá i v Praze, Litoměřicích, Uničově, Litovli a v Brně. Podle informací z Ústavu molekulární a translační medicíny budou první celková hrubá data známa na začátku května.