Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Testování odhalilo v celé republice jen 107 případů nákazy

Zprávy z regionu

6.5.2020 aktualizováno 6.5.2020 10:42

Jan Procházka

Ministerstvo zdravotnictví dnes v ranních hodinách zveřejnilo výsledky plošného testování obyvatelstva na nákazu novým typem koronaviru. V Olomouci se k testům dostavilo 6686 lidí. Přesná čísla počtu nakažených pro jednotlivé regiony ale zatím nejsou k dispozici.

Ve stanech u obchodního centra Globus se dobrovolně nechalo otestovat 6686 lidí. Podle výsledků studie, které dnes ráno zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, se pozitivní případy mezi dobrovolníky pohybovaly v rozmezí 0 - 1,29 procenta.

Samostatné výsledky byly zveřejněny i pro region Litovelska a Uničovska, který byl kvůli zvýšené koncentraci případů po několik týdnů zcela uzavřen. Tam otestovali 2409 lidí, z toho pozitivních případů bylo v rozmezí 0 - 3,33 procenta.

Testováno bylo zhruba 26 500 lidí, mezi nimi asi 2400 chronicky nemocných pacientů. Přes 5000 lidí bylo testováno v Praze a Brně, téměř 6700 v Olomouci, asi 3100 v Litoměřicích a 2400 lidí v Litovli, Uničově a Července, které byly na začátku epidemie hygieniky uzavřeny kvůli vysokému výskytu nakažených. Dalších 1200 lidí doplnili respondenti Akademie věd ČR a 620 lidí přidal Český statistický úřad.

Podle odborníků je takzvaná promořenost podstatně nižší, než se čekalo. Zároveň se podle nich ukazuje, že situace v České republice je v tuto chvíli, oproti některým dalším státům, relativně dobrá. "Za brzdu jsme zatáhli velmi rychle a nekontrolované šíření nenastalo," uvedl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek, který dnes výsledky studie představil. Studie podle něj odpovídá na řadu otázek. "Tvrdilo se, že nemoc u nás možná začínala už koncem minulého roku. Nemáme odpověď, že ne. Ale taky víme, že to rozhodně neprobíhalo masivně a napříč populací," řekl Dušek. Ukázalo se taky, že řada nakažených neměla žádné příznaky. "Lze přibližně předpokládat, že podíl nakažených osob bez příznaků je 27 - 38 procent," potvrdil Dušek.  Podle něj je nyní na místě, aby se obnovila výkonnost zdravotnického systému a provoz nemocnic se vrátil do běžného režimu. "Lidé by se rozhodně neměli bát chodit k lékařům na běžná vyšetření či pokud mají nějaké potíže," upozornil Dušek.

Foto: MZČR

Foto: MZČR

"Nemoc tu s námi bude následující roky a musíme s ní prostě počítat," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výsledky studie podle něj ukázaly, že imunizace společnosti je nízká. "K šíření nemoci bude dál docházet, nám jde teď hlavně o to, abychom nečelili explozívnímu nárůstu pacientů. Proto je nutno včas hasit jednotlivá ohniska nákazy," vysvětlil Vojtěch. Ke zpomalení uvolňování přísných opatření podle něj není důvod. Lidé se podle něj i v budoucnu často nakazí, aniž by měli příznaky nemoci. "Takové případy se nedají zachytit jinak, než podobnou studií jako byla ta aktuální. Nevylučuji, že je proto časem budeme opakovat," konstatoval Vojtěch.