Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Street Art Festival se blíží. Letos se částečně přesune do virtuálního prostoru

Zprávy z regionu

13.4.2021

Autor: red

Jaké to je se jedním kliknutím přenést na hudební festival? Nebo se ocitnout v rozlehlé galerii plné děl současných tuzemských i zahraničních streetartových umělců? Vyzkoušet si to může každý, kdo navštíví Street Art Festival a unikátní virtuální platformu Pluto.Video. Čtrnáctý ročník olomouckého festivalu bude letos totiž probíhat z velké části virtuálně, nejen na této platformě. A to od dubna až do prosince 2021.

I přes částečný přesun festivalu do online prostoru se můžeme těšit na nové murálové a streetartové malby.

Foto: Jan Procházka

"Návštěvníci se 23. dubna ve 20 hodin mohou přihlásit pomocí unikátního odkazu, který lze za symbolickou částku zakoupit na našich stránkách. Ocitnou se na virtuální louce, kde bude probíhat koncert reggae kapely Homebwoyrasta. Kousek opodál mohou ve stejnou chvíli navštívit i galerii, v níž najdou kolem čtyř desítek děl světových i domácích streetartových autorů," vysvětluje umělecký ředitel festivalu, Tomáš Junker. Mimo hudebního a uměleckého zážitku mohou návštěvníci komunikovat i mezi sebou a navazovat nová přátelství či pracovní networking. Počet vstupenek je ale omezen na 150 kusů.

Další festivalovou novinkou jsou i tematické podcasty, vysílané jednou měsíčně na instagramovém účtu Street Art Festivalu. Hosty jsou zahraniční i čeští umělci a zajímavé osobnosti ze světa graffiti a streetartové kultury. Už na tuto středu 14.dubna v 16:00 je připraven podcast se streetartovým umělcem Lukášem Kladívkem (organizátor festivalu Město=Galerie v Kutné Hoře) a Nikolou Vavrousem aka Khomou (organizátor festivalu United Colours v Ostravě).

Festival připravil i tradiční filmovou produkci pro fanoušky světové streetartové scény. Oproti minulým ročníkům, kdy se promítaly díla jako The Banksy Job nebo Pixadores: sprejeři ze Sao Paula v kině, se ale letos přesune produkce do onlinu. Festival si připravil celovečerní dokument o legendě a ikoně graffiti Marthe Cooper. Film Martha: A Picture story bude možné zhlédnout ve dnech 16. až 23. května na webu festivalu.

Navzdory všem okolnostem se festival rozhodl v tradici murálové a streetartové malby pokračovat i v časech koronavirových omezení. Mimo programu umístěného do online prostředí čekají návštěvníky velké novinky i v terénu. Letos poprvé se bude malovat nejen v samotné Olomouci, ale i v Prostějově, kde na počest 60. výročí od Gagarinova letu a založení místní hvězdárny vznikne i murálová malba. Přesná data i plochy budou postupně zveřejněny na stránkách festivalu.