Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Sedm škol v Olomouci začalo s pilotním testováním maturantů na covid-19. Kloktací testy jsou neinvazivní a zvládnou je žáci sami

Zprávy z regionu

15.2.2021

Lenka Šimková

Dnešním dnem odstartovalo v Olomouci pilotní testování maturantů na covid-19, a to za pomoci neinvazivních kloktacích testů Gargtest, které vyvinuli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny při Univerzitě Palackého v Olomouci. Testování je zcela dobrovolné a do pilotního projektu se zapojily čtyři odborné střední školy a tři gymnázia.

Olomoucký kraj dnešním dnem spustil pilotní projekt testování maturantů na covid-19. Pokud se testování a jeho postup osvědčí, mohlo by urychlit bezpečný návrat žáků zpět k prezenční výuce. "Testování je zcela dobrovolné a do pilotního projektu jsme zapojili pouze maturanty, tedy studenty, kteří již dosáhli 18 let a mohou se tak sami rozhodnout, zda testy podstoupí či nikoli. Mezi studenty rezonují převážně pozitivní ohlasy a počínaje dneškem a konče pátkem tak můžeme provést dvě kola tohoto testování, které simuluje budoucí reálné testování žáků, jak by mohlo probíhat, pokud by vláda takovému způsobu samotestování dala zelenou," uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Do projektu se v Olomouci zapojila tři gymnázia a čtyři odborné školy. "Oslovili jsme třináct středních škol, které na území města Olomouce máme, ale některé školy do toho nemohly jít, jelikož mají studenty, kteří nebydlí v blízkém okolí, a z toho důvodu by se projektu nemohli zúčastnit. Mezi zapojenými školami jsou gymnázia Hejčín, Čajkovského i Slovanské gymnázium, ze středních škol je to obchodní akademie, zdravotnická škola, zemědělská škola a střední průmyslová škola strojnická," vyjmenoval Aleš Jakubec, radní Olomouckého kraje pro oblast školství.

Kloktací test Gargtest

Gargtest je unikátní samoodběrová sada založená na principu kloktání dutiny ústní a hltanu a byla vyvinuta výzkumníky z Ústavu molekulární a translační medicíny při Lékařské fakultě Univerzity Palackého. Odebrané vzorky se vyhodnocují na přítomnost virů infikujících dutinu ústní a horní cesty dýchací ve zdravotnické laboratoři. Odběr kloktáním je srovnatelně kvalitní jako odběr z nosohltanu, ovšem na rozdíl od něj je o poznání příjemnější a nedráždí sliznice. Vše potřebné o tomto typu testování se dočtete tady.

V rámci pilotního testování v Olomouckém kraji se využívá kloktací samoodběrová sada Gargtest. V praxi to nyní vypadá tak, že studenti, kteří se do testování zapojili, si ještě dnes na své škole vyzvedli samoodběrovou sadu. Doma se sami otestují a zítra vzorek donesou do školy, která všechny vzorky hromadně odešle na PCR vyhodnocení do laboratoře. "Kloktá se čistá pitná voda, nepoužívá se žádná chemie. Ve zkumavce, do které vykloktaný vzorek odevzdáte ke zkoumání, se nachází stabilizační prášek, který vir stabilizuje v širokém teplotním rozpětí, takže při následném převozu do laboratoře nemusí být vzorek umístěný v ledničce, jako je tomu při odběru vzorků pomocí klasických PCR testů," vysvětlil princip testování ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch a doplnil, že i v případě tohoto testování na školách se zachovává určitá anonymita. "Odběry vzorků jsou anonymní. U každé sady je příslušné číslo, pod kterým bude vzorek vyhodnocen. Žáci se sami zaregistrují do systému, vyplní své údaje a příslušné číslo, se kterým je jejich vzorek odeslán k vyhodnocení. Výsledek jim přijde formou sms. Co se týká školy, tak ta uvidí jen počet pozitivních a negativních žáků v jednotlivých třídách, konkrétní jména jim systém ale nezveřejní," dodal Hajdúch. Díky samoodběru vzorků tak školy nemusí vést žádnou administraci, kdo se k testování přihlásil, kolik bylo nasbíráno vzorků, a zároveň ani nemusí provádět testování ve svých prostorách a riskovat tím hromadění případného infekčního odpadu.

Olomoucký kraj připravil instruktážní video, jak snadno a rychle provést neinvazivní kloktací test

Na Gymnáziu Hejčín projevili o kloktací testy zájem i pedagogičtí pracovníci

Jednou ze zapojených škol do pilotního testování maturantů je i Gymnázium Olomouc-Hejčín, na kterém je mezi studenty o testy velký zájem. "Na gymnáziu máme šest maturitních tříd, což je zhruba sto osmdesát žáků, z toho očekávaná účast na tomto testování je zhruba sedmdesát procent z nich. Dnes jsme začali s výdejem samoodběrových sad, které před vchodem do budovy školy vydávají pedagogičtí pracovníci. Následně žáci zítra dopoledne odevzdají opět ve škole vzorky, které se pak hromadně zašlou na vyhodnocení do laboratoře. Ověřili jsme si, že o toto testování je mezi studenty poměrně velký zájem a dnes se nám ozvali kromě maturantů i pedagogičtí pracovníci, kteří by o tento typ testování měli také zájem. Takže budeme jednat s Olomouckým krajem o možnosti testovat ve čtvrtek a v pátek ještě i pedagogické pracovníky, případně ty žáky, kteří se z nějakého důvodu dnešního testování nemohli zúčastnit," uvedl ředitel Gymnázia Olomouc-Hejčín Karel Goš.

O tom, že je potřeba studenty vrátit co nejdříve do škol, se poslední dobou shodují politici i veřejnost. Vláda se však stále nemůže dohodnout, který typ neinvazivního testování žáků by byl nejvhodnější. Na jedné straně jsou PCR testy, jako třeba zmíněný Gargtest, ovšem na výsledek se čeká jeden den. Na druhé straně jsou neinvazivní antigenní testy, na jejichž výsledek se čeká v řádu několik desítek minut, ale je známo, že nejsou natolik spolehlivé, jako PCR testy. "Ministerstvo zdravotnictví předložilo na vládu obsáhlý materiál o různých možnostech testování žáků na covid-19, mezi nimi i podklady pro tyto kloktací testy. Je známo, že PCR metoda je spolehlivější než antigenní testy a jsem velmi zvědavý na výsledky tohoto pilotního ověřování neinvazivních PCR testů. Pevně věřím, že najdeme správnou kombinaci testů, která skutečně umožní bezpečný návrat studentů do škol a to tak, abychom byli schopní je do konce školního roku už ve školách udržet," sdělil na dnešní tiskové konferenci prostřednictvím video vstupu ministr školství Robert Plaga a dodal, že je stále prioritou, aby se žáci posledních ročníků vrátili do škol 1. března, tedy za dva týdny.