Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Potřebují vaše děti pomoct s úkoly? Charita Olomouc nově nabízí online doučování

Zprávy z regionu

6.5.2020

roc

Charita Olomouc rozbíhá projekt online doučování „Liška online“ na pomoc žákům základních škol z olomouckého děkanátu, kteří si nevědí rady s probíranou látkou. Nová vzdělávací služba je určena pro všechny rodiny z olomouckého děkanátu, které se zvládnutím učiva potřebují pomoct. Charita tak reaguje na nastalou situaci spojenou s omezením výuky ve školách způsobenou koronavirovou epidemií. Služba je nabízena zcela zdarma a bude pokračovat i po znovuotevření škol.

Prázdné lavice, nepopsané tabule a děti doma s hromadou úkolů. Z rodičů se dočasně stali učitelé na poloviční úvazek. Výuka se většinově přesunula do online prostředí a velká část dětí bohužel nezvládá zadané úkoly vyřešit bez přímé pomoci učitele. Rodiče i přes velkou snahu nemohou zcela suplovat pozici učitele ať už je to z důvodu omezených časových možností, nebo nedostatečné znalosti učiva. Pod tímto impulzem se Středisko pro rodiny a děti spadající pod Charitu Olomouc rozhodlo nastartovat projekt doučování na síti „Liška online“.

Přihlásit se může každý

Možnost zapojit se do nového projektu mají všechny rodiny bez rozdílu. Cílem „Lišky online“ je
poskytnout pomoc s plněním školních povinností každé rodině z Olomouce a okolních obcí, která o ni požádá. Doučování budou zajišťovat dobrovolníci, kteří jsou sociálními pracovníky prověřeni a důkladně zaškoleni. Přihlášení je velmi jednoduché, stačí poslat e-mail na adresu doucovani@charitaolomouc.cz nebo zavolat na číslo 736 541 658.
„Celý projekt je koncipován tak, aby do něj mohly vstoupit jak děti ze sociálně znevýhodněného
prostředí, tak děti z rodin, ve kterých si rodiče zkrátka jen neví rady s probíranou látkou. "V tuto chvíli máme stanovený poměr 60:40, což znamená, že 60% kapacity projektu garantujeme rodinám ze sociálně znevýhodněného prostředí a 40 % pro ostatní. Tento poměr se ale může na základě poptávky měnit,“ popisuje princip Lišky online hlavní koordinátorka projektu Jitka Laštůvková. 

Charita vstupuje do online prostoru

Ačkoliv není možné prezenční výuku zcela přesunout do online prostoru, v některých ohledech může komunikace po sítí leccos usnadnit. „Na počátku byla sílící potřeba poskytnout rodinám službu doučování dětí na dálku. S trochou nadsázky se dá říct, že probíhající krize zažehla motor rakety projektu,“ přibližuje situaci vedoucí Střediska pro rodiny a děti Petra Pavlíčková.

Děti budou se svými doučovateli prozatím pracovat v oficiálním online prostředí Google přes
emailovou schránku Gmail a platformu Hangouts Meet, která zprostředkovává videohovor. Charita poskytne zapojeným rodinám i nutné zaškolení v tomto online prostředí. „Ovládání je velice jednoduché, chceme, aby nová vyučovací metoda byla přístupná pro všechny. Pokud by zde nastal problém a rodina nebyla dostatečně technicky zdatná, jsou naši pracovníci připraveni se s rodinou telefonicky spojit a krok po kroku ji navést. V krajních případech bychom byli
schopni rodinám poskytnout i potřebné technické zázemí,“ vysvětluje Jitka Laštůvková.

Podmínky zapojení do projektu

• dítě navštěvující ZŠ v olomouckém děkanátu
• zajištění technickým podmínek (PC + webkamera)
Projekt rodinám zdarma nabízí
• dobrovolníka, který bude dítě doučovat až 3 hodiny týdně
• pomoc s plněním zadaných úkolů ze školy nebo s vysvětlením probíraného učiva
• v případě zájmu může dobrovolník komunikovat i s učitelem dítěte
• zaškolení v online prostředí, ve kterém bude doučování probíhat
Více informací na stránkách: www.olomouc.charita.cz