Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Pomalý návrat do normálu: otevře zoo, hřiště, na školky si ještě pár týdnů počkáme

Zprávy z regionu

29.4.2020

Jan Procházka

Olomouc se, podobně jako zbytek republiky, pomalu chystá na přechod do normálnějšího režimu. Už za chvíli otevřou hřiště či zoologická zahrada, naopak na mateřské školy si rodiče i děti ještě chvíli počkají. Připravili jsme pro vás přehled, jak to bude v následujících týdnech vypadat.

Vstupenky do zoo v ceně 140/100 korun bude možno koupit pouze prostřednictvím webu zahrady, pokladny zůstanou zatím zavřené. Spuštění systému se připravuje a bude k dispozici v nejbližším možném čase.

Zoologická zahrada otevře poslední dubnový den

Ve specifickém režimu 30. dubna znovu pro veřejnost otevře olomoucká zoologická zahrada. Návštěvníkům však zatím zůstanou nepřístupné pavilony. Jak už dříve uvedl ředitel zoo Radomír Habáň, kvůli speciálnímu klimatu v nich není možné dodržet hygienické podmínky, které vyžaduje současná situace. “Uzavřena bude i pokladna, vstupenku si návštěvníci budou moci koupit pouze na webových stránkách,” vysvětlil Habáň. Po zahradě budou rozmístěny i stojany s dezinfekcí a tabule s upozorněním, jak se chovat. Rozestupy laviček na odpočinkových místech jsou nyní čtyři metry.

Občerstvení budou v provozu, nerozjede se ale zatím safari vláček. Do plného režimu, tedy včetně otevřených pavilonů, by se měla zoo vrátit 25. května.

Hřiště otevřou už 1. května, pískoviště čekají na nový písek

Veřejná hřiště budou otevřena už 1. května. Stejné datum platí i pro pískoviště, ta ale ještě čekají na pravidelnou výměnu písku. “Je to opatření, které musíme dělat bez ohledu na současnou situaci. Z hygienických důvodů se písek mění dvakrát ročně,” vysvětlil primátor Mirek Žbánek. Město se chystá i k pravidelné dezinfekci herních prvků, laviček i samotného písku. “Použijeme k tomu horkou páru. Technické služby už mají speciální přístroj objednaný a čekají na jeho dodání. Následně ho mohou začít používat,” konstatoval Žbánek. Používání dezinfekčních prostředků na tyto účely podle něj hygienici doporučili. “Po vyschnutí prostředků se může nebezpečně zvýšit koncentrace účinných látek, což by mohlo mít dopad na zdraví dětí,” vysvětlil Žbánek. Pára je podle něj dostatečnou náhradou, navíc ekologickou.

První květnový den se otevře i rozárium. Nebudou v něm ale fungovat toalety ani venkovní grily. Zavřená pro veřejnost naopak zatím zůstanou školní hřiště, radnice počítá s jejich otevřením až spolu se školami, tedy 25. května.

Mateřské školky se otevřou až 25. května. A zdaleka ne pro všechny...

Foto: Ondřej Hlaváček

Mateřské školky přivítají děti až za měsíc

Devětačtyřicet mateřských škol a jedny jesle otevřou nejspíš 25. května. Kvůli hygienickým kvótám ale nemohou přijmout zdaleka všechny děti. “Z přibližně čtyř tisíc míst otevřeme jen asi polovinu,” připustil Žbánek. Přednost podle něj dostanou děti předškolního věku, který mají poslední rok školky povinný. “Dále to budou jejich sourozenci a ve třetí úrovni pak sourozenci dětí, které čerstvě nastoupily do školy,” upřesnil Žbánek. Ve školkách tak zbude pro další zájemce asi tři sta míst, která budou obsazována podle uvážení. Ani jesle nepřijmou všech pětatřicet dětí. Míst by v nich mělo být otevřeno jen dvacet. “Podle průzkumu u rodičů by to potřeby mělo pokrýt,” ubezpečil Žbánek.

Mateřské školy i jesle budou vybaveny dezinfekčními prostředky i dostatkem ochranných pomůcek, jako jsou roušky či respirátory. “Zatím čekáme, jak rozhodnou příslušné orgány ohledně povinnosti nosit roušky. Pokud bude platit, zajistíme i jednorázové roušky pro děti, které se použijí v případě, kdy dítě roušku ztratí, zašpiní či zničí,” doplnil primátor.

Opatření ještě musí schválit rada města, která se sejde 11. května.

Městská knihovna je už v provozu, v pondělí by měla začít zřejmě fungovat i vědecká.

Foto: Jan Procházka

Městská knihovna už je v provozu, vědecká zůstává zavřená

Do provozu se po několika týdnech už v pondělí vrátila městská knihovna. “Zavřená zatím zůstává studovna a internet, jinak už vše funguje,” prozradila ředitelka Lenka Prucková a doplnila, že knihovna až do konce května odpouští čtenářům pokuty. V budově je nutno dodržovat rozestupy, knihovna navíc každý vrácený svazek vždy dezinfikuje. Čtenáři se tak nemusí obávat, že by jim od knih hrozilo riziko.

Naopak stále zavřená je vědecká knihovna. “Služby čtenářům začneme obnovovat pravděpodobně od pondělí 4. května,” sdělila instituce na svém webu.

Na otevření se chystá i radniční infocentrum. to začne fungovat 4. května.