Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Opatření města: prominutí plateb nájemného i poplatků za školky, jesle a družiny

Zprávy z regionu

23.3.2020

Autor: red

Rada města dnes schválila prominutí nájemného za období od 1. dubna do 30. června provozovatelům, kteří jsou v komerčním nájmu města a na něž dopadla provozní omezení daná usnesením vlády ČR. Doporučení radních musí ještě posvětit zastupitelé. Radní také schválili zrušení výběru úplaty za vzdělávání v mateřské škole, za školní družinu v základních školách a dětských jeslích. Zrušení poplatků v zařízeních zřizovaných městem platí s účinnosti ode dne jejich uzavření.

Obrázek

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

Prominutí nájmu

"Schválili jsme prominutí nájmu na dobu tří měsíců. Věříme, že půjdeme dobrým příkladem a provozovnám, které nemohou fungovat, pomohou i ostatní vlastníci. Tento návrh jsem po dohodě s ostatními radními předložil jako jedno z opatření ke zmírnění dopadů nemožnosti provozu komerčních nájmů v našich budovách v důsledku vládních omezení," uvedl náměstek primátora Matouš Pelikán.

Návrh na prominutí nájmů se týká celkem 50 nájemců, z toho 30 případů podléhá schválení zastupitelstva. Celková částka promíjeného nájemného za 3 měsíce u všech 50 navržených nájemců je 2,8 milionu korun. 

Rozhodnutí samosprávy, které je jedním z další kroků mírnění dopadů situace způsobené důsledky šíření nového koronaviru, se týká výhradně nájmů v objektech ve vlastnictví města. "Prominutí nájmu na čtvrtletí je gesto, které doporučujeme i dalším pronajímatelům, aby ochránili i své nájemce. Nechceme, aby město podnikatelsky skomíralo. Podnikatelé mají výpadky v tržbách, ale náklady jim běží dál," objasnil primátor Mirek Žbánek. Radní zároveň přijali doporučení ředitelům příspěvkových organizací a městských společností postupovat vůči nájemcům prostor v objektech jimi vlastněných či spravovaných stejným způsobem. 

Podle radních je to začátek procesu. "Rozhodnutí, které teď bereme na svá bedra, považujeme za první fázi. Předpokládáme, že další kroky v tomto směru bude činit vláda a příslušná ministerstva," doplnil primátor.  

Prominutí školkovného i plateb za jesle nebo družinu

"Rozhodnutí přináší alespoň nějakou úlevu rodičům dětí, které navštěvují naše předškolní nebo školní zařízení, a ta byla z důvodu vyhlášení nouzového stavu uzavřena," sdělil primátor. Zrušení výběru poplatků je účinné od termínu uzavření školních družin, školek nebo jeslí. Platby za měsíc březen budou rodičům dětí vraceny v poměrné části.

Školní družiny byly uzavřeny 11. března na základě vydaného mimořádného opatřením vlády ČR. Školky město jako zřizovatel uzavřelo 17. března a jesle ukončily provoz 18. března.  

V Olomouci nyní jako jediná funguje Mateřská škola Olomouc, Holečkova 10. Na základě usnesení krizového štábu města je zařízením, které zajišťuje nezbytnou péči o děti ve věku od 3 do 10 let, jejichž zákonní zástupci jsou zaměstnanci bezpečnostních sborů, obecní policie, poskytovatelé zdravotních služeb, orgánů ochrany veřejného zdraví a příslušníci ozbrojených sil.