Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Odborníci z přírodovědecké fakulty vyrábí ochranné štíty. Zájem je veliký

Zprávy z regionu

25.3.2020

Autor: red

Prvních sto ochranných štítů, které snižují riziko přenosu nákazy novým typem koronaviru, vyrobili pomocí 3D tiskáren a distribuovali odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Objednávky mají na dalších 3 500 ochranných skel.

Foto: Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého

Katedra geoinformatiky se spolu s tiskovým centrem Univerzity Palackého UPrint 3D do celostátní iniciativy zaměřené na výrobu obličejových štítů, kterou odstartovala firma Prusa Research, zapojila o víkendu. Univerzita tak chce pomoci záchranářům, praktickým lékařům i zubařům, pracovníkům lékáren a zdravotníkům, kteří se v době šíření nového typu koronaviru stále potýkají s nedostatkem ochranných pomůcek. Masky vyrobené na 3D tiskárnách už používají zdravotníci při odběru vzorků od pacientů, u kterých je podezření na nákazu koronavirem, a uplatnění by měly najít i v řadách policie.

Tým vedou odborníci Martin Šavel a Radoslav Šmakal, kteří stojí za projektem a návrhem optimalizované varianty ochranného štítu. "Nevyužíváme model navržený Prusa Research, ale upravený a optimalizovaný model s ohledem na rychlost tisku a finální kompletování masky," uvedl Jan Brus z katedry geoinformatiky. Obličejový štít je tvořen horní částí, do které se instaluje perforovaná fólie. Na fólii se následně umístí spodní díl a maska je doplněna gumičkou. Tisk obou dílů zabere přibližně 65 minut. Ochranné štíty jsou vyráběny na třech tiskárnách katedry geoinformatiky a také v univerzitním centru UPrint 3D.

Akci finančně či materiálně podpořila Přírodovědecká fakulta UP, katedra geoinformatiky, Vědeckotechnický park UP a několik firem. Zároveň se přihlásilo mnoho dobrovolníků z řad studentů i veřejnosti, kteří nabízejí pomoc s kompletací ochranných štítů nebo 3D tiskem. "Celá akce doslova strhla lavinu solidarity a pomoci. Nově jsme navíc schopni štíty vyrábět ražením na stroji. Tímto se celá produkce značně urychlí a budeme moci masky dodávat mnohem rychleji," uvedl Brus.

Kvůli obrovskému zájmu o ochranné masky se fólie, a především gumičky staly nedostatkovým zbožím. "Prodejci nám však vycházejí vstříc a snaží se materiál dodávat přednostně. Masky plánujeme balit do ochranných sáčků a sterilizovat ozonem, aby se zabránilo infekci," podotkla Hana Kubíčková z UPrint 3D. Viry na povrchu plastu vydrží maximálně dva až tři dny, proto budou vyrobené ochranné masky distribuovány až po uplynutí této doby nebo v případě, že si odběratel zajistí jejich sterilizaci.

"Za celý tým bych chtěl všem zapojeným subjektům poděkovat. Největší díky a respekt si však zaslouží oranžová a bílá armáda záchranářů a zdravotníků, kteří stojí v první linii. Celá akce nás všechny nakonec naplňuje optimismem a pocitem, že držíme při sobě," dodal Brus.

Společnost Prusa Research, která za iniciativou výroby ochranných pomůcek pomocí 3D tisku stojí, momentálně vyrábí zhruba 2 000 obličejových masek denně. Firma má k dispozici více než pět stovek 3D tiskáren, zájem odběratelů je však mnohonásobně vyšší. V pondělí firma evidovala poptávku na 90 000 těchto pomůcek. V České republice proto začaly vznikat komunity odborníků na 3D tisk, které pomáhají s tiskem držáků a kompletací ochranných štítů.

Na 3D tiskárnách v centru UPrint 3D a v Pevnosti poznání se tisknou také zakladače šikmých proužků. Pomůcky švadlenkám šijícím ochranné roušky nabízí tiskové centrum UPrint 3D i Pevnost poznání. "Tato pomůcka se bude jistě hodit všem, kteří v době epidemie COVID-19 šijí doma roušky. Ulehčí totiž přípravu šňůrek kolem roušky a nahradí tak tkaloun, který je dnes velice nedostatkovým zbožím," řekl Matěj Dostálek z Pevnosti poznání. Zakladače z tiskového centra UPrint 3D, vytvořené podle modelu společnosti Industra, byly nejdříve zdarma distribuovány soukromým švadlenkám po Olomouci, nyní jsou k dispozici v bezobalovém obchodě Beze stopy na ulici Komenského 14. Zájemci si o ně také mohou napsat na e-mail vtp@upol.cz nebo do zpráv na Facebooku Vědeckotechnického parku UP. Zakladače z Pevnosti poznání jsou zdarma k dispozici na vrátnici Přírodovědecké fakulty UP (tř. 17. listopadu 12).