Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Očkování proti covidu-19 v kraji pokračuje. Až dorazí vakcíny AstraZeneca, zapojí se i praktici

Zprávy z regionu

5.2.2021

Autor: Lenka Šimková

V Olomouckém kraji pokračuje očkování proti covidu-19. Vakcínou od firem Pfizer a BioNTech se očkuje od přelomu roku, kdy první dávky obdrželi lékaři z covidových oddělení, od poloviny ledna probíhá očkování seniorů nad osmdesát let. V tomto týdnu začalo v kraji i očkování vakcínou od společnosti Moderna. "Jediné, co nám aktuálně chybí, je dostatečné množství vakcín, abychom mohli očkovat rychleji a na více místech," uvádí hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

V celém Olomouckém kraji aktuálně funguje osm míst, kde je možné se nechat očkovat proti covidu-19. Jedná se o všechny hlavní nemocnice v kraji a momentálně není kapacita těchto očkovacích center zcela naplněna. Hlavním limitem je nedostatek vakcín. "Z Ústředního krizového štábu máme informace, jak to aktuálně vypadá s dodávkami dalších vakcín. Na konci prvního kvartálu, což by měl být březen, a jistě pak od druhého kvartálu, tedy od dubna, bychom měli mít očkovací dávky vakcín jak pro nemocnice, ve kterých se očkuje nyní, ale i pro praktické lékaře, kteří by měli využívat vakcíny od společnosti AstraZeneca," uvedl hejtman Josef Suchánek. První vakcíny od AstraZenecy by do České republiky měly dorazit během zítřejšího dne, konkrétně se jedná o dvacet tisíc dávek vakcíny. Ovšem do Olomouckého kraje se s distribucí této várky nepočítá a pravděpodobně se AstraZenecy v kraji dočkáme začátkem března. Oproti vakcínám od Pfizeru a od Moderny nepodléhá tak náročným skladovacím podmínkám a z toho důvodu by měla primárně sloužit pro očkování v ordinacích praktických lékařů.  

"Olomoucký kraj zatím obdržel něco přes šestadvacet tisíc dávek vakcín, z toho kolem dvaceti tisíc máme už vyočkováno, v některých případech se jedná i o očkování druhou dávkou. Mezi těmito očkovanými jsou jak lékaři, tak zaměstnanci a klienti v zařízeních sociálních služeb, i ostatní senioři nad osmdesát let, kteří se rezervovali přes centrální rezervační systém," doplnil Suchánek s tím, že hejtmanství se veškeré informace k očkování včetně přesných čísel o vakcínách snaží denně aktualizovat na webu krajpomaha.cz, kde je může dohledat široká veřejnost.

Aktuální čísla naleznete na www.krajpomaha.cz.

Očkovací strategie, kterou původně vláda představila, počítala s tím, že od poloviny ledna se přes centrální registrační systém budou k očkování hlásit senioři nad osmdesát let, od začátku února pak mělo dojít ke zpřístupnění systému pro občany starší 65 let a nezdravotnický personál pracující v nemocnicích. Nyní to však vypadá, že se snížením dodávek vakcín v minulých týdnech se vše o nějakou dobu protáhne...

Autor článkuLenka Šimkovásimkova@olomouc.cz

Lenka Šimková
Reklama

RESTAURACE MICHALSKÝ VÝPAD

Katalog firem » Restaurace, stravování » Pizzerie

Srdečně Vás zveme do nově otevřené NEKUŘÁCKÉ restaurace Michalský Výpad. Posezení v příjemném interiéru ve francouzském stylu a ochotný personál ve spojení s exkluzivní kuchyní jsou n...