Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nouzový stav, čtvrtek: zákaz akcí nad třicet lidí a uzavření barů i restaurací v osm večer

Zprávy z regionu

12.3.2020 aktualizováno 14.3.2020 08:20

Zuzana Doleželová

Vláda od čtvrtečních 14 hodin vyhlásila nouzový stav a zavedla další mimořádná opatření kvůli šíření koronaviru. Po čtvrtečním jednání je jasné, že budou zakázány i akce, kde bude přítomno více než třicet osob. Navíc se změní otevírací doba restaurací, barů a bister - otevřeno může být podle nejnovějšího nařízení pouze od šesti do dvaceti hodin.

Obrázek

"Z důvodu ohrožení zdraví jsme se rozhodli vyhlásit nouzový stav, a to od dnešních 14 hodin po dobu třiceti dnů," potvrdil premiér Andrej Babiš.

Kam se od 13. března nesmí?
Veřejnost nebude moci do veškerých zábavních zařízení, do galerií, do posiloven, solárií, provozoven wellness, na sportoviště či na přírodní i umělá koupaliště, do hudebních klubů či knihoven. Od 13. března od 06:00 bude platit zákaz divadelních, hudebních, filmových a dalších představení, sportovních, kulturních, náboženských, spolkových, tanečních akcí, výstav, slavností, poutí, přehlídek, ochutnávek, trhů a veletrhů s účastí přesahující ve stejný čas 30 osob. Myšleny jsou jak veřejné události, tak soukromé. Doposud restrikce platila pro akce s účastí nad sto osob, o čemž rozhodla Bezpečnostní rada státu v úterý. Ve stejný den bylo rozhodnuto také o uzavření škol.

Nový zákaz se nevztahuje na schůze, zasedání a podobné akce ústavních orgánů, orgánů veřejné moci, soudů a jiných veřejných nebo soukromých osob, také na pohřby. Rovněž vláda ubezpečila, že nařízení se netýká firem, kde pracuje více lidí. 

V pátek ve 12:00 vláda rozšířila s platností od soboty od 06:00 zákaz provozu venkovních sportovišť.

Vláda také od soboty 06:00 zakáže přítomnost veřejnosti v bazénech a infocentrech.

Od sobotní půlnoci vláda zakazuje návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se systém doručování balíků.

Kamiony i v neděli
Vláda povolila jízdu kamionům v neděli bez omezení.

Kromě škol budou nově uzavřeny i ZUŠ a stacionáře
Nově by měly být uzavřeny také základní umělecké školy, mateřských kol se nařízení netýká. 

Po dobu trvání nouzového stavu vláda nařizuje všem denním stacionářům pozastavení činnosti.

Všechny provozovny stravovacích služeb v obchodních centrech na 5000 m2 zavřeny
Vláda také od 13. března zakazuje činnost všech provozoven stravovacích služeb umístěných v rámci nákupních center s prodejní plochou přesahující pět tisíc metrů čtverečních. Samotná nákupní centra zůstávají i nadále otevřena.

Kontroly na hranicích a zákaz cestovat
Ministr vnitra Jan Hamáček od páteční půlnoci zavede kontroly na jedenácti hraničních přechodech s Německem a Rakouskem, mimo stanovené přechody nebude možné hranici s Českou republikou překonávat. Ministr vnitra umožní výjimku lidem, kteří jezdí do zahraničí za prací. Od 16. března je však tento způsob cestování omezen 100 kilometry od hranic.

Od 14. března je zakázán vstup občanů rizikových zemí (s výskytem koronaviru) do České republiky, ze zasažených oblastí nebude možné vstupovat do České republiky. Pro Čechy, které se vrací do země, tento zákaz pochopitelně neplatí. Vláda zároveň vydala zákaz občanům České republiky cestovat do postižených oblastí. Jsou jimi: Čína, Jižní Korea, Írán, Itálie, Španělsko, Rakousko, Německo, Nizozemí, Švýcarsko, Švédsko, Norsko, Belgie, Dánsko, Francie a Velká Británie. "Chtěl bych upozornit, že porušení zákona je trestný čin," uvedl Hamáček s tím, že lidem důrazně nedoporučuje nařízení obcházet či porušovat. Lidé vracející se z těchto rizikových oblastí musí zůstat po návratu do vlasti v povinné čtrnáctidenní karanténě.

POZOR!
Po pátečním jednání vlády je zákaz cestovat rozšířen. Nově se s účinností od 16. března nesmí cestovat mimo Českou republiku do žádné země, rovněž je zakázán vstup cizincům k nám do země.

Kontrola karantény
V karanténě je podle premiéra aktuálně zhruba 1200 osob (čísla ke čtvrtečnímu dni). Nově by mělo docházet k namátkovým kontrolám těchto osob a její nedodržování bude sankcionováno.

Stav k 14. březnu: více než 3000 testovaných, z toho 150 lidí nakažených.

JAK VYPADALA OPATŘENÍ V OLOMOUCI PŘED VYHLÁŠENÍM NOUZOVÉHO STAVU?

Zákaz sportovních i kulturních akcí nad 100 lidí, uzavírky základních, středních a vyšších odborných škol, přerušení výuky na vysokých školách, rušení akcí a festivalů. Tak vypadala opatření vlády proti šíření koronaviru po jednání vlády v úterý. ZDE se dozvíte, jak tato opatření ovlivnila Olomouc.

JAK SE OPATŘENÍ ZPŘÍSNILA Z PÁTKU NA SOBOTU?

Vláda opatření ještě zpřísnila, a to s účinností od soboty 14. března od 6 hodin. Zavírají se restaurace, hospody i obchody. Více zde.