Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Noc vědců s podtitulem Člověk a robot se blíží. Porovnejte si smysly se stroji nebo se zkuste naučit klingonsky

Zprávy z regionu

23.11.2020

Autor: red

Již tento pátek ovládnou Česko roboti, a to prostřednictvím bohatého a zábavného programu Noci vědců. Univerzita Palackého v Olomouci pro návštěvníky oblíbené popularizační akce, která letos kvůli epidemii koronaviru proběhne online, připravila desítky přednášek, workshopů, pracovních listů, videí a dokumentů či her nejen s robotí tematikou.

"Doufáme, že se v pátek večer po celé republice, a hlavně v našem kraji, rozsvítí nejen obrazovky mobilů, tabletů a počítačů, ale také oči dětí i rodičů, kteří si budou užívat nabitý program. Toho, započteme-li i ostatní do akce zapojené instituce v dalších městech, je nakonec tolik, že by to vydalo na Týden vědců," zve k návštěvě koordinátor Noci vědců na Univerzitě Palackého Ondřej Martínek.

Letošní ročník akce, která pravidelně na podzim přiláká do běžně veřejně nepřístupných prostor vědeckých pracovišť jen v Olomouci tisíce zájemců všech věkových kategorií, nese podtitul Člověk a robot. Organizátoři jej zvolili jako připomínku letošního 130. výročí narození Karla Čapka a 100. výročí vydání jeho díla R.U.R., kde bylo slovo "robot", vymyšlené jeho bratrem Josefem, poprvé použito.

Robotům a nejrůznějším strojům, ať už jde o ty, které pomáhají vědcům při jejich práci, nebo o pomocníky v běžném životě, se program připravený odborníky z Univerzity Palackého věnuje ze všech možných úhlů pohledu. "K programu přispěly téměř všechny fakulty, ale také Pevnost poznání, Vědeckotechnický park UP nebo dokonce Knihovna UP, jejíž zaměstnanci se jali předčítat dětem i dospělým povídky z knih o robotech. Svůj příspěvek o slovech, která kromě robota dala čeština světu, bude mít filozofická fakulta, právnická fakulta zase nabídne živou přednášku docenta Filipa Melzera o odpovědnosti za škodu způsobenou autonomními systémy. Návštěvníkům nabídneme ve spolupráci s Hospodským kvízem také dva vědomostní tematické kvízy pro celou rodinu a díky Academia Film Olomouc i tři tematické dokumenty," vyjmenoval Ondřej Martínek.

Člověk versus stroj

Na tradičně pestrý program láká přírodovědecká fakulta. "Příznivci chemie mohou porovnat své znalosti a schopnosti s analytickými přístroji. Do pomyslného souboje bude vyslán mikroskop atomárních sil, který vidí i to, co vidět nelze, a spektrofotometr – specialista na rozeznání nepatrných rozdílů barev. Podaří se účastníkům seřadit obarvené zkumavky od nejsvětlejší po nejtmavší? Tomáš Fürst z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky zase vysvětlí, jak přemýšlejí roboti a proč bychom to měli dělat taky tak, a odborníci z katedry geoinformatiky se zaměří na prezentaci funkcionality a využití 3D tisku na příkladu tvorby modelu Václavského návrší v Olomouci z 15. století," vybrala z nabídky přírodovědců Šárka Chovancová z fakultního oddělení pro vnější vztahy.

Zájemci budou moci do tajů přírodních věd nahlédnout i díky videím Pevnosti poznání, která přináší návody nejen na nejrůznější pokusy "na doma", ale třeba i na ušití roušky. Kromě toho interaktivní muzeum přírodovědecké fakulty zve na přednášku Michala Gabča o tom, jak se staví vesmírné satelity a sondy. S Vědeckotechnickým parkem UP pak návštěvníci poznají, jak důležitým pomocníkem při zkoumání odolnosti rostlin vůči externím vlivům je robotické rameno pohádkově zvané Popelka. Využití moderních technologií v medicíně přiblíží lékařská fakulta, která kromě jiného představí simulátory využívané ve výuce budoucích lékařů. Oproti tomu s pedagogickou fakultou se zájemci podívají do historie robotů a při luštění vět v klingonštině se naučí něco málo z jazyka z populárního seriálu Star Trek.

Svatá místa i trochu pohybu

Další rozměry olomoucké Noci vědců dodá cyrilometodějská teologická fakulta, která prostřednictvím aplikace Google Earth zve na virtuální procházku po posvátných místech světa a také po místech spojených s humanitárními katastrofami. "A jako překvapení budeme živě přenášet noční dění v naší kapli," dodal Jaroslav Franc z CMTF. A aby těla návštěvníků online Noci vědců při sledování obrazovek neztuhla, o to se postará fakulta tělesné kultury, která nachystala několik tipů na cvičení pro děti i dospělé nebo sportovní adventní kalendář pro blížící se předvánoční období.

A kdo z nějakého důvodu nebude moci být v pátek 27. listopadu zrovna online, nemusí zoufat – všechny popularizační materiály budou na webu akce dostupné i po jejím skončení.

Kompletní nabídku přednášek, workshopů, her a také soutěží připravených na Univerzitě Palackého najdou zájemci zde →