Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.1 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Nakažených v kraji je již 57. V uzavřené lokalitě vyrostlo mobilní odběrové místo

AKTUÁLNĚ

19.3.2020 aktualizováno 19.3.2020 18:39

Autor: Zuzana Doleželová

Ve čtvrtek večer byl počet infikovaných v Olomouckém kraji již 57. V zavřené oblasti v noci vyrostlo mobilní odběrové pracoviště, kde budou testováni lidé se symptomy. Celkový počet nakažených v republice stoupl na 694.

Obrázek

Mobilní odběrové místo vzniklo během tří hodin. Bude sloužit k testování lidí z uzavřené lokality v kraji, a to pouze v případech indikovaných hygienou. Nejde tedy o místo, kam mohou přijít samoplátci, kteří by se chtěli nechat preventivně otestovat. "Na dnešek je naplánováno 14 odběrů," uvedla Lenka Pešáková, zastupující ředitelka krajské hygienické stanice, a dodala, že pokud hygiena nařídila lidem testy na koronavirus a nejsou hned vyzváni k odběrům, neznamená to, že by se na ně zapomnělo. "Čím později se stěry provedou, tím vyšší bude kultivace virů ve vzorku a tím přesnější je výsledek testu," doplnila.

Lidem se však zdá počet testování velmi nízký a v diskuzích na sociálních sítích s tím vyjadřují nesouhlas. Hejtman Ladislav Okleštěk však práci hygieniků obhajuje: "Prosím, věřte profesionálům z krajské hygienické stanice, ví, co dělají. Testování probíhá podle jejich zadání a systému. Postup hygieniků nepožaduje testování po stovkách a tisících, jak by možná někteří čekali. Každého, kdo otestovat z rozhodnutí hygieniků potřebuje, otestovat necháváme. Od teď navíc na hranici zasažené zóny pracuje mobilní odběrné stanoviště pro ty obyvatele zasažené zóny, kteří budou hygieniky určeni k testování. Jsme připraveni otestovat stovky lidí, ale to podle odborníků není zatím potřeba," tvrdí na svém facebookovém profilu.

Jak bude testování v mobilním místě probíhat?

"Lidé přijedou autem, stáhnou okénko, sestra jim odebere stěr z nosu, oni pak odjedou. Vzorky se pak dávají do média, poté do ledničky," popsal ředitel Vojenské nemocnice Olomouc plk. gšt. Martin Svoboda. Odebrané vzorky budou vyhodnocovat laboratoře ve Fakultní nemocnici Olomouc a v prostějovské nemocnici.

Odběry v číslech

Během středy bylo v kraji provedeno celkem 44 odběrů. Posádka záchranné služby, která vyjíždí do terénu, je schopna odebrat až 30 vzorků denně. Fakultní nemocnice má podle dřívějšího vyjádření kapacitu 100 testů denně.

"Olomoucký kraj má denní kapacitu 1 100 vzorků. Zatím je dost testů na to, abychom odebrali vzorky dle doporučení hygieny," konstatoval hejtman Okleštěk.

Od počátku testování bylo v kraji odebráno celkem 423 vzorků.

Počet nakažených

Ke čtvrtečnímu večeru je potvrzeno 57 nakažených v kraji, počet infikovaných v republice je 694. Celkem bylo provedeno 9 402 testů. Jsou hlášeni 3 vyléčení.

Autor článkuZuzana Doleželovádolezelova@olomouc.cz

Zuzana Doleželová
Reklama

Přirozenou cestou

Katalog firem » Obchod » Zdravá výživa

Srdečně Vás zveme do naší prodejny Přirozenou cestou na Dolním náměstí č. 8/9. Nabízíme produkty pro radost a zdraví. Nově si u nás můžete také dát skvělou kávu. Těšíme se na vás.

Filip