Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Na vlastní kůži: současná situace očima Zdeňka Hošáka

Zprávy z regionu

25.3.2020

Autor: Zuzana Doleželová

Lékaři, hasiči, policisté, záchranáři, vojáci... Ti a další, kteří jsou teď nejvíc vidět. Lidé na sociálních sítích se shodují, že jsou to hrdinové v boji s nepřítelem, jakým koronavirus bezesporu je. Nemají čas na jídlo, na pití, nemají kdy se vyspat, mnohdy slouží s darovanými nebo vlastnoručně vyrobenými ochrannými pomůckami. Jak svoji práci vnímají? Podívejte se na současnou situaci očima mluvčího hasičů Zdeňka Hošáka.

Foto: HZS Olomouckého kraje

"Dovolte mi za nás všechny v záchranných složkách nejprve pozdravit všechny čtenáře a fanoušky skvělého portálu olomouc.cz. Díky novým technologiím můžeme skrz mobilní telefony alespoň na dálku zůstat 'pořád' s rodinou, přáteli, těmi nejbližšími. Strašně nás všechny potěší vidět tu obrovskou podporu lidí v naší mnou tak milované zemi. Díky vašemu zpravodajství předáváte pravdu lidem a nevznikají zbytečné fámy, panika a podobně. Trošku mě mrzí, jak lidé zbytečně šíří kolem to, co pravdou není, a třeba vůbec netuší, co tím způsobí v terénu pro zasahující hasiče, policisty, ale hlavně skvělou partu záchranářů, zdravotníků, lékařů, operátorů tísňových linek či různých laboratoří v nemocnicích. Tihle všichni se hrdě přepnuli na režim 24/7 v boji s neviditelným nepřítelem," uvádí mluvčí olomouckých hasičů Zdeněk Hošák.

Upozorňuje, jak i pro ty, kteří jsou právě v první linii, je důležitá relaxace a "blízkost" rodiny. "Každý z nás je ale jen člověk s omezenou kapacitou, a proto i my musíme nějak relaxovat, vypnout a normálně žít. Mně dodává energii rodina, smějící se děti. Jejich zájem o to, co právě dělám, to, jak mi mávají skrz obrazovky. To, jak se ptají: tatínku, kam jedeš, kde budeš. Nejvíc radosti vám do očí vnese pohled na ratolesti s rouškou na ústech, neremcají a nosí ji," říká a nezapomíná dodat, jak je úžasné, že se náš národ semknul: "Večerní houkání, tleskání, úcta lidí při setkání s námi, mám z toho doslova 'husí kůži', moc za to všem děkujeme."

Foto: HZS Olomouckého kraje

A na závěr má i jeden vzkaz: "Těm, kteří dnes nikam nemohou a jsou v karanténách, chci říct: zase bude dobře a vše si vynahradíme. Moc si přece přejeme, aby ti, se kterými tu chceme žít dál, tuhle situaci dokázali zvládnout. Zamysleme se, kolik lidí může být kolem vás potenciálně v ohrožení. Pro ty to děláme. V mém běžném 'nezáchranářském' životě jsme si doma ještě před nařízenými opatřeními zavedli přísná pravidla. Omezili jsme pro dobro nás všech návštěvy, dodržujeme nejpřísnější doporučení. S babičkami a dědečky moderně trávíme čas videohovory. Nechybí pravidelná hygiena, roušky, společná kontrola. A pamatujte - být k sobě ohleduplní, ztratit pro druhé úsměv, poslechnout, to je to, co nás drží pospolu, to, co nás posiluje. Držte se a děkujeme za skvělou podporu všem, co se musí postavit čelem této nelehké zvláštní době!"

I my se přidáváme - děkujeme všem, kteří denně tráví čas tím, že pečují o druhé, starají se o naše zdraví a naše dobro. Je to jejich povolání, pochopitelně, ale tahle situace si žádá víc než jen povinné pracovní nasazení. Žádá si odhodlání a srdce na pravém místě. Díky všem, zase bude dobře!