Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Na mláďata krokodýlů si návštěvníci musí počkat. Zoo Olomouc bude uzavřena už od dnešního dne

Zprávy z regionu

9.10.2020

Autor: red

Na základě písemného usnesení vlády z důvodu zhoršené epidemiologické situace v republice se od pátečního dne zavírají i zoologické zahrady. Olomoucká zoo tedy od pátečního rána brány pro své návštěvníky nechá zavřené, zruší se i výukové programy pro školy.

"Vydaná nařízení samozřejmě plně ctíme. Návštěvníkům děkujeme za sezónu, která nás posílila do těchto oslabených dnů. Jsem si však vědom současného stavu, který příznivý není a zcela jistě pro nás zůstávají tím nejzásadnějším zdraví a život všech obyvatel, bez ohledu na to, zda jsou našimi návštěvníky, či nikoliv. Všechno ostatní je druhořadé," podotýká ředitel zoo Radomír Habáň. "Život v zahradě však neustane. Budeme vás průběžně seznamovat s tím, co je u nás nového. Sledujte naše webové stránky a sociální sítě," doplnila mluvčí zoo Iveta Gronská.

Teprve včera v zoo představili mláďata krokodýlů, která se narodila v první polovině září.

Foto: Zoo Olomouc

Otcem mláďat krokodýlů čelnatých byl samec, který pobýval v Zoo Olomouc úctyhodných osmadvacet let. V červenci 2020 však uhynul, ještě před tím ale stačil zplodit svá poslední mláďata. Ta se podívala na svět postupně v první polovině září. "Ve volné přírodě matka vzorně hlídá hnízdo, které si staví ze zetlelého materiálu. Jakmile slyší zvuky podobné žabímu kvákání, začne pomáhat mláďatům při líhnutí. U nás tuto péči zastává ošetřovatel a líheň, protože je větší pravděpodobnost, že nedojde k případnému poškození vajec samici, současně v líhni jsou pro zdařilý odchov optimální podmínky a vejce se dají jednoduše kontrolovat. Tři mláďata z celkových šesti jsme po vylíhnutí umístili do expozice k matce, která je bedlivě střeží," popisuje první dny krokodýlů zoolog Jitka Vokurková.

Mláďata ale návštěvníkům nikam neutečou, takže se po znovuotevření zoo alespoň mají na co těšit. ;-)