Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.3 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Moravské divadlo potěší seniory v domovech. Soubor opery a operety jim přiveze písně Karla Hašlera

Zprávy z regionu

22.4.2021

Autor: red

My jsme ti Pražáci, Ta naše písnička česká, Až já půjdu do nebe… to jsou jen některé z evergreenů písničkáře Karla Hašlera, které zdobí novou inscenaci Moravského divadla Olomouc s názvem Podskalák. Půvabná lidová opereta se již brzy představí publiku. Předtím, než ji diváci uvidí na jevišti, zavítá soubor opery a operety s upravenou verzí Podskaláka do domovů seniorů v Olomouckém kraji.

Inscenace Podskalák bude v domovech seniorů uvedená v komorní verzi

Foto: Moravské divadlo/Daniel Schulz

Moravské divadlo navazuje na projekt koncertů v domovech seniorů, který odstartoval 23. dubna loňského roku v SeneCura SeniorCentru v Olomouci-Slavoníně, a v rámci něhož vystoupili sólisté a členové sboru opery a operety ve dvaceti domovech seniorů Olomouckého kraje - namátkou v Prostějově, Šternberku, Šumperku či Hranicích. "Loňský nápad s koncerty, který vznikl spontánně v návaznosti na tehdejší situaci, byl natolik úspěšný, že jsme se na něj letos rozhodli navázat promyšlenější akcí. Chceme dopřát seniorům aspoň ochutnávku z operetní novinky v našem repertoáru a dodat tak všem naději, že snad už brzy uvidí představení v plné parádě v hledišti divadla. S vystoupeními chceme začít hned, jak to protiepidemická opatření dovolí," uvedl ředitel Moravského divadla David Gerneš. "Moc se těším, že budeme moci všem seniorům udělat radost, zazpívat jim krásné písně a věřím, že jim rozzáříme úsměv na tváři," dodal umělecký šéf souboru opery a operety Miloslav Oswald.

Inscenace Podskalák má být především poctou písničkáři Karlu Hašlerovi, připomínkou této všestranné umělecké osobnosti, jejíž životní cesta tragicky skončila před 80 lety v koncentračním táboře v Mauthausenu. "Písně Karla Hašlera mají v národním povědomí zcela mimořádné postavení a některé z nich díky své prostotě a upřímnosti zlidověly," upozornil autor hudebního nastudování a dirigent Tomáš Hanák. "Úspěch Podskaláka tkví jednoznačně v Hašlerových písních, které známe všichni, zpíváme si je a jsme u nich dojatí," doplnila režisérka inscenace Dagmar Hlubková, která pro potřeby vystoupení upravila původní libreto. Příběh o lásce, jíž není přáno, ale která nakonec dojde šťastného konce, tak bude v domovech seniorů uvedený v komorní verzi. Během představení zazní kromě již zmíněných písní také další Hašlerovy šlágry jako Na císařské louce, Po starých zámeckých schodech nebo V tom Šáreckém údolí. Zpěváci budou vystupovat v kostýmech, které pro inscenaci vytvořila Eliška Zapletalová. Stejně jako vloni budou i tentokrát umělci seniorům hrát a zpívat pod širým nebem.

Premiéra plnohodnotné verze Podskaláka je pak v plánu v pátek 25. června v rámci venkovní scény Moravského divadla na Floře. Více zde →

Foto: Moravské divadlo / Daniel Schulz