Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Máte chuť na operu? TV Noe uvede přímý přenos Fidelia z Moravského divadla

Zprávy z regionu

24.4.2021

Autor: red

Po téměř třiceti letech se na olomoucké jeviště vrátí jediná dokončená opera Ludwiga van Beethovena Fidelio. Než se však hlediště znovu otevře veřejnosti, uvede Moravské divadlo tuto inscenaci na televizní obrazovce. Na příběh odvážné Leonory, která se pouští do boje se zlem, aby zachránila svého neprávem vězněného manžela Florestana, se můžete podívat už dnes od 19:30 hodin na TV Noe.

Foto: Jan Procházka

Uvedením Fidelia chtěl soubor opery a operety vloni připomenout 250 let od Beethovenova narození. Kvůli protiepidemickým opatřením však musela být premiéra odložena z června na říjen a posléze přesunuta na letošní rok. "Nikdy jsem nezažil a doufám, že už nikdy nezažiji situaci, kdy by se tolikrát přesouvala premiéra. Náš Fidelio měl být vloni připomínkou výročí a oslavou hudebního génia. To se bohužel nepodařilo. Nyní se chystáme postoupit k už tak dlouho očekávané cílové rovince. Příznivci opery mohou zatím využít možnosti vidět naši inscenaci v televizi. V této těžké době se často přechází na on-line a televizní přenosy. Jsem přesvědčený že nic nenahradí živý zážitek, ale chápu, že tyto přenosy jsou nyní jedinou cestou, jak ukázat divákům a fanouškům umění, že jsme stále tady. Lidé potřebují umění a kulturní zážitky," zdůraznil umělecký šéf souboru a autor hudebního nastudování Miloslav Oswald.

Inscenaci připravuje režisér Josef Novák. Ten je umělecky spjatý s divadlem v Ústí nad Labem, kde působil jako režisér i umělecký ředitel. Postavu Leonory, která se vydává za vězeňského dozorce Fidelia, alternují Elena Prášilová Gazdíková a Barbora Řeřichová. "Hrát roli muže a přitom neztrácet ženskou citlivost, zároveň však mít velkou naléhavost v pěveckém výrazu, to byly těžké, ale současně krásné úkoly. Jsem moc šťastná, že jsem dostala možnost nahlédnout této roli "hlouběji pod kůži". Čím větší ponor do role, tím lepší poznávání geniality Beethovenovy hudby," uvedla Gazdíková.

"Leonora je na jevišti prakticky od začátku do konce, party jsou náročné, takže je zde na místě zachovat klid a správně si rozvrhnout síly. Je jednou z rolí, ke které máte, řekla bych, přirozený respekt. Já mám ale ráda výzvy a na tuto roli jsem se moc těšila. A musím říct, že jsme si "sedly", za což jsem vděčná," doplnila Řeřichová. Vězně Florestana ztvární Jakub Rousek nebo Milan Vlček, v inscenaci dále účinkují Vladislav Zápražný, Jiří Přibyl, David Szendiuch, Martin Bárta, Lucie Skácelíková, Helena Beránková, Jakub Tolaš či Petr Martínek. Inscenaci divadlo uvede v českém znění s hudebními čísly v německém originále.

Obsazení sobotního představení:

Don Fernando – Jakub Tolaš
Don Pizzaro – Martin Bárta
Florestan – Jakub Rousek
Leonora – Barbora Řeřichová
Rocco – Jiří Přibyl
Marcelina – Helena Beránková
Jaquino – Daniel Matoušek
První vězeň – Petr Mašek
Druhý vězeň – Vojtěch Poštulka
Spoluúčinkuje orchestr a sbor Moravského divadla Olomouc.

Reklama

INCANTO - boutique de parfums

Katalog firem » Obchod » Parfumerie

Stylová parfumerie přímo v centru města Olomouce. Cena a kvalita je u nás na prvním místě. Každý si u nás najde tu svou vůni, která jej učiní šťastnějším a atraktivnějším.