Reklama

Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav, venku je 4.5 °C

Ke zvířatům jen v respirátorech. Zoo nepodceňuje možnost přenesení viru na svěřence, nákaza se tu neobjevila

Zprávy z regionu

26.2.2021

Autor: Jan Procházka

Gorilí samec a několik dalších zvířat z pražské zoo se nakazilo koronavirem. Že k tomu může dojít, vědí i v zahradě na Svatém Kopečku. Od počátku pandemie tedy ošetřovatelé dodržováním přísných hygienických opatření chrání nejen sebe, ale i své zvířecí svěřence. Žádné příznaky koronaviru u nich doposud nezpozorovali, situaci ale rozhodně neberou na lehkou váhu.

V pražské zoo se koronavirem nakazil i lev. Olomoucká zoo už od počátku pandemie přijala přísná hygienická opatření, protože o riziku přenosu viru z člověka na zvíře se ví. "Žádné zvíře v naší péči doposud nemělo žádné příznaky této nákazy," potvrdila mluvčí Iveta Gronská.

Foto: Jan Procházka

Že se se nemocí, která zasáhla celou planetu, mohou nakazit nejen lidé, ale i zvířata, je známo už poměrně dlouho. „Od prvopočátku šíření nákazy jsme zavedli striktní pravidla. Ke zvířatům chodí ošetřovatelé pouze v rouškách, nyní v respirátorech, přímé kontakty mezi nimi se minimalizují, používá se dezinfekce. Každý den jsou zvířata několikrát denně kontrolována ať už ošetřovatelem, zoologem, potažmo veterinářem," uvedla mluvčí zoo Iveta Gronská. Podle ní prozatím žádné zvíře klinické příznaky této nákazy nejeví, ani nebyl posílán na rozbor jeho trus za účelem detekce přítomnosti viru.

Jaký bude další postup a zda po objevení nákazy v Praze, bude nutno opatření ještě více zpřísnit, o tom zatím nikdo ze zoo nechce spekulovat. "Prevenci jsme nepodcenili, ale samozřejmě nevíme, co přijde. Pro další bližší informace zůstáváme v kontaktu s Krajskou veterinární správou a vyčkáváme jejich instrukcí,“ upřesnil ředitele olomoucké zoo Radomír Habáň.

Autor článkuJan Procházkaprochazka@olomouc.cz

Jan Procházka
Reklama

Obuv HULMAN

Katalog firem » Obchod

Dámské boty Nagaba.

Udělejte si radost a pořiďte si nové boty.

Podívejte se na kvalitní pánské a dámské boty co jinde nekoupíte.

Obuv Hulman
Denisova 19
772 00 Olomouc

Prodejna funguje dál jako výdejna našeho eshopu. Termín si domluvíte na telefonu 602 5525 863.
Samozřejmě dbáme na vaše bezpečí a všechna vládní nařízení. Pracuje v přísném hygienickém režimu. Děláme vše proto, aby byl nákup po všech stránkách bezpečný a příjemný.

www.obuvhulman.cz