Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Infolinka, trasování, dohled na alkohol i hlídání dětí. Co všechno řešil krizový štáb města?

Zprávy z regionu

14.10.2020

Autor: red

Krizový štáb statutárního města Olomouce včera projednal a upřesnil dopad vládních opatření na zabránění šíření koronaviru a onemocnění covid-19. Ta neovlivní chod úřadu pro veřejnost. Jejich cílem je udržet v chodu i zdravotní systém.

Primátor Mirek Žbánek (archivní foto)

Foto: Jan Procházka

"Vládní nařízení ovlivní například jednání odborných komisí, poradních orgánů a komisí městských částí. Ty by se měly scházet pouze virtuálně prostřednictvím videokonferencí. Výjimku v tomto případě má pouze finanční výbor a majetkoprávní komise. Jejich zástupci se mohou sejít osobně ale pouze za dodržení přísných bezpečnostních podmínek," uvedl primátor a předseda krizového štábu Mirek Žbánek.

ŠKOLY A ŠKOLSKÁ ZAŘÍZENÍ
Město i nadále posiluje bezpečnost zaměstnanců u veřejnosti instalací plexisklových zábran či dezinfikátorů. Na základní školy byly učitelům i technickému personálu předány respirátory a to přesto, že byla všem školám nařízena distanční výuka. "Fungovat zatím budou školní jídelny. Aktuálně zjišťujeme zájem rodičů o odběr obědů do vlastních nádob," popsala vedoucí odboru školství Hana Fantová. Zároveň potvrdila, že všechny tělocvičny a školní hřiště jsou pro veřejnost zavřena.

HLÍDÁNÍ DĚTÍ A VOLNÝ ČAS
Olomoucký kraj vyčlenil několik základních a mateřských škol, které budou k dispozici dětem, jejichž rodiče pracují v souvislosti s covid-19 v první linii. Jedná se o lékaře, zdravotní sestry, policisty, hasiče nebo poskytovatele sociálních služeb. Všechna ostatní školská zařízení s výjimkou mateřských škol budou od středy 14. října kvůli koronaviru dočasně uzavřena.
V Olomouci se jedná o ZŠ a MŠ Holečkova, která stejným způsobem fungovala už na jaře. Provoz ve třech třídách po 30 dětech bude zabezpečen v souladu s platnými hygienickými předpisy a opatřeními.

"Město nyní prověřuje možnost, zda je zájem o stejnou službu pro děti od tří do desíti let i v případě odpoledních a nočních směn rodičů," naznačil tajemník magistrátu Jan Večeř. Město zatím nepřistoupilo k uzavření venkovních dětských hřišť. "Zůstávají otevřená, ale důrazně žádáme o dodržování hygienických pravidel i omezeného počtu návštěvníků," prohlásil vedoucí odboru ochrany obyvatel Jan Langr.

POMOC MĚSTA: INFOLINKA, TRASOVÁNÍ I PŘÍSTŘEŠÍ
Na informačním centru radnice je opět v provozu bezplatná krizová linka 800 606 800. Ta je obsluhována denně do 18 hodin. Magistrát je ale připraven pomoci i krajské hygienické stanici v případě trasování a vyčlenit pracovníky do call centra. O nakažené lidi bez přístřeší se postará odbor sociálních věcí magistrátu. "V současné době prověřujeme vhodné objekty s kapacitou do dvaceti osob," potvrdil jeho vedoucí Michal Majer.

DOHLED NA ALKOHOL
Kritickým místem se může stát omezení konzumace alkoholu. Výdejní okénka by měla lidem nabízet pouze stravu. Pokud by u nich docházelo k prodeji a konzumaci alkoholu, jsou připraveni zasáhnout policisté i strážníci.