Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.5 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Hygienici uzavřeli Uničov, Červenku, Litovel a dalších 18 přilehlých obcí. V karanténě je přes 24 tisíc obyvatel

Zprávy z regionu

16.3.2020 aktualizováno 16.3.2020 14:30

Lenka Šimková

Hygienici v pondělí časně ráno uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel, aby tam zabránili dalšímu šíření koronaviru. V karanténě se ocitlo také 18 přilehlých obcí. Lidé nemohou tato města a obce opustit, zakázán je i vstup. Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil na webu Uničova starosta Radek Vincour. Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32, nyní je to již 38.

Obrázek

Kromě uzavření Litovle, Červenky a Uničova se opatření také dotýká přilehlých osmnácti obcí. Konkrétně se jedná o obce: Chořelice, Chudobín, Myslechovice, Nasobůrky, Nová Ves u Litovle, Rozvadovice, Savín, Tři Dvory u Litovle, Unčovice, Víska u Litovle, Benkov u Střelic, Brníčko, Dětřichov, Dolní Sukolom, Horní Sukolom, Nová Dědina u Uničova, Renoty a Střelice u Litovle. 

"Vzhledem k výraznému rozšíření tohoto onemocnění na výše uvedených katastrálních územích hrozí závažné rozšíření nákazy z ohniska, proto je nezbytné zakázat pohyb fyzických osob v rámci těchto katastrálních území, jakékoliv cestování, přemísťování se a shromažďování z místa na místo v rámci území těchto postižených obcí nad rámec uvedených výjimek, a to do doby, než místně příslušná krajská hygienická stanice provede epidemiologické šetření a rozhodne o karanténě," stojí v dokumentu, který zveřejnil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk na svém facebookovém profilu.

"Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit. Byl rovněž vydán zákaz pohybu po samotném Uničově s výjimkou cest do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí," uvedl Vincour.

Do Uničova, Litovle a Červenky není nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů. "Výjimku mají i lidé s trvalým bydlištěm mimo Uničov, kteří v Uničově pečují o své blízké. Každý, kdo je oprávněn do města vstoupit, bude na kontrolním stanovišti vybaven ochrannými prostředky," doplnil Vincour.

"Všechna tato opatření jsou prevencí. Území je prosáklé virem, je třeba ochránit lidi uvnitř oblasti, ale také ty zvenku tak, aby se nákaza dál nešířila nejen v našem kraji, ale i do dalších krajů republiky," vysvětlil hejtman Okleštěk s tím, že v koordinaci s hygienou i policií se budou opatření v dané lokalitě ještě upřesňovat. Mimořádná opatření pro tato města a obce budou platit do odvolání, minimálně však po dobu čtrnácti dnů.

Od úterý bude aktivní webová stránka www.krajpomaha.cz, kde by měly být k dispozici veškeré aktuální informace o nákaze v kraji. "Rozhodl jsem se také po výzvách mnohých občanů zveřejňovat lokality, kde se nachází nakažení. Rád bych ale upozornil, že nakažení za to nemohou, oni si tento vir neobjednali. A může se to stát komukoliv z nás. Musíme se chovat tolerantně, proto vyzývám k vzájemné pomoci a součinnosti," dodal hejtman závěrem.

Olomoucký kraj má podle dat ministerstva zdravotnictví druhý nejvyšší počet nakažených - v pondělí po 15. hodině potvrdil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk 38 případů. Vláda zakázala s účinností od pondělí do 24. března 06:00 kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru volný pohyb lidí po České republice, což se zjednodušeně označuje jako karanténa. Více zde.