Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Fakultní nemocnice zřídila speciální poradnu pro pacienty, kteří prodělali onemocnění COVID-19

Zprávy z regionu

5.5.2020

Autor: red

V průběhu pandemie choroby COVID-19 se ukázalo, že také po ústupu samotného onemocnění je třeba pacienty, kteří nemoc prodělali, nadále sledovat ve specializovaných ambulancích. Na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc tak byla založena poradna právě pro tyto pacienty. Podstoupí v ní všechna nezbytná vyšetření, jako je například spirometrie, rentgen plic a další.

Ilustrační foto

Foto: Depositphotos.com

"V souvislosti s nemocí COVID-19 se nejvíce hovoří o riziku možného rozvoje různých forem plicní fibrózy, tedy zjizvení plic, které se může vyskytnout po prodělaných virových pneumoniích, čili zápalu plic vyvolaného například chřipkovými viry," vysvětluje důvod vzniku ambulance lékař plicní kliniky MUDr. Milan Sova, Ph.D.

Spirometrii má sice dle jeho slov k dispozici celá řada specialistů včetně některých praktických lékařů, ale důležitou komponentou, která není natolik rozšířená, je měření difuzní kapacity oxidu uhelnatého. "A právě tento parametr je často první známkou, že u pacienta může docházet k rozvoji plicní fibrózy. Naše klinika tak reaguje na aktuální potřebu pacientů, která značně přesahuje hranice celého Olomouckého kraje," zdůrazňuje Milan Sova. Pacienti po prodělaném onemocnění COVID-19 se do poradny mohou objednat na telefonním čísle 588 443 561. Podmínkou je, aby byli již vyléčení, tedy s negativním výsledkem vyšetření.