Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Do Olomouce dorazily respirátory a roušky z Číny

Zprávy z regionu

6.4.2020

Autor: red

krizovému štábu města se podařilo dotáhnout do konce dlouhý a náročný příběh se sháněním respirátorů, které vzápětí od města dostanou darem lékaři, zdravotní personál, lidé v domovech seniorů či třeba poskytovatelé sociálních služeb. Letadlo s ústenkami a respirátory mířícími do Olomouce přistálo zhruba o půl osmé večer. Pár minut po dvaadvacáté hodině pak nákladní vůz přivezl do zbrojnice dobrovolných hasičů ve Chválkovicích první část zásilky.

Foto: Michal Folta

Foto: Jan Andreáš

100 tisíc respirátorů sehnalo město přímo od výrobce z Číny, součástí objednávky bylo navíc i 200 tisíc jednorázových ústenek. O pár dnů dříve zajistilo město podobnou cestou 50 tisíc respirátorů. Veškerý tento těžko dostupný ochranný materiál by měl nyní zhruba na měsíc pokrýt potřeby místních praktických lékařů, stomatologů i zdravotních sester a pomůže i mnoha dalším profesím na Olomoucku. Touto samostatnou aktivitou je dnes město Olomouc v rámci České republiky do značné míry výjimečné.

"Je jasné, že obstarat veškeré složky, které v kritické situaci potřebují nutně kvalitní ochranné prostředky, je pro každý stát nesmírně náročné. Chtěli jsme to u nás v Olomouci a v okolí trochu urychlit a přiložit ruku k dílu. Podařilo se nám zajistit desítky tisíc respirátorů třídy FFP2, kterými můžeme sami zásobovat ty, kteří je ve své profesi nejvíc potřebují," vysvětlil primátor Mirek Žbánek. "Hned v prvních dnech stavu nouze jsme situaci vyhodnotili tak, že si musíme pomoci především sami. Začali jsme ihned vlastní cestou hledat, co všechno jsme schopni si sami obstarat. Ta cesta nebyla vůbec snadná, museli jsme vyřešit řadu problémů, s nimiž jsme do té doby neměli zkušenosti, ale nakonec jsme postupně sehnali to, co jsme potřebovali," doplnil náměstek primátora Martin Major.

Distribuce materiálu začne v pondělí

Cesta respirátorů a roušek z Číny až na střední Moravu byla složitá. Dlouho nebylo jisté, kdy vlastně kýžené zboží dorazí. "Bylo to logisticky nesmírně náročné, v tomto ohledu musím poděkovat podnikatelům, kteří mají na rozdíl od nás zkušenost s obchodováním v zahraničí, že nám s nákupem a hlavně s dopravou materiálu do České republiky pomohli. O složitosti svědčí ostatně třeba to, že i termín příletu letadla do Mošnova se několikrát radikálně měnil, ale nakonec ty respirátory a roušky máme a můžeme pomoct těm, kteří na ně dosud marně čekali," uvedl v neděli pozdě večer primátor. Distribuce mezi lékaře, záchranáře či starosty obcí v obvodu ORP Olomouc a další začne už dnes.

Další pomoc

Město Olomouc kromě nynějších dvou zásilek respirátorů a roušek samo v minulých týdnech zajistilo například 2 000 litrů dezinfekce, stovky aplikátorů dezinfekce a sprejů s dezinfekcí či desítky balení rukavic. Všechen tento materiál město dále distribuuje nejrůznějším potřebným složkám i obcím v rámci ORP Olomouc. Velmi úspěšný byl také výkup doma ušitých roušek.