Reklama

Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka, venku je 0.6 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Do Česka míří zásilka vakcín. Kdo z Olomoučanů se chce očkovat? A kdo ne?

Zprávy z regionu

21.12.2020

Pavel Vysloužil

Očkování, vakcinace. Pro jedny spása a naděje, která může vrátit společnost k normálnímu životu. Pro druhé překotně a nepřesně zacílená zbraň, která se může obrátit proti lidem. Pro další nástroj pekla, mimozemských civilizací nebo Gatese se Sorosem, kteří s pomocí nadnárodních korporací chtějí ovládnout a naprogramovat lidstvo, nebo jeho vybranou část rovnou vyhubit. Ať už zastáváte jakýkoli názor, jedno je jisté – koncem roku dorazí do Česka první zásilka vakcíny proti nemoci covid 19. V dalších týdnech a měsících se pak budou moci lidé proti koronaviru dobrovolně očkovat. Zeptali jsme se Olomoučanů, zda chtějí, nebo nechtějí vakcinaci podstoupit.

"Nechám se očkovat, jakmile to bude možné. Někteří z mých nejbližších patří do ohrožené skupiny a vzhledem k velkému množství pracovních kontaktů, které musím při výkonu funkce absolvovat, pro ně představuji nemalé riziko," říká primátor města Miroslav Žbánek. Mezi politiky není výjimkou. "Situaci nemusím řešit ihned, protože jsem měl koronavirus před pár týdny a ještě mě chrání imunita po prodělané nemoci. Do budoucna však uvažuji o tom, že se naočkovat nechám," uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

"Chci, aby se společnost vrátila k normálnímu životu. A i když jsme rozděleni na směny, nevyhnu se v práci desítkám kontaktů," prezentuje kladný názor šéf krajských hasičů Karel Kolářík. Stejně se na věc dívá i ředitel Pevnosti poznání Matěj Dostálek, který proočkování společnosti vidí jako jediné funkční řešení. Na druhou stranu se po zavádění chaoticky prezentovaných opatření vlády v minulých měsících obává o organizační a logistické zabezpečení vakcinace. "Snad se na mě v roce 2021 dostane."

"Nechám se očkovat, jakmile to bude možné," říká primátor Mirek Žbánek.

Foto: Jan Procházka

Podle zjištění Českého rozhlasu se chystá naočkovat téměř celá vláda. Opatrný je jen premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec. Oba se odvolávají na svoje zdravotní problémy a chtějí očkování konzultovat s lékařem. Z Hradu včera zaznělo, že prezident Miloš Zeman se naočkovat nechá, až na něj přijde řada. Podle listopadového sociologického průzkumů se polovina Čechů očkovat nechce, zhruba třetina je pro a zbytek ještě neví.

Mezi řadou lidí ale rezonuje opačný názor. "Celou akci kolem vakcinace považuji za marketing, který má přinést velký byznys vybraným firmám. Rád se očkovací látky zřeknu ve prospěch někoho jiného," má jasno olomoucký novinář Jan Kolečkář. Obává se, aby se z těch, kteří nebudou očkováni, nestali občané druhé kategorie s omezenými právy. Také živnostník Karel Sklenář nemá k očkování pražádnou chuť. "Prostě tomu nevěřím, nechci do sebe dostat žádná svinstva," podotkl.

Důvěru v očkování nemá ani ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková. "Úplně nevěřím informacím o bezpečnosti a dostatečném testování vakcín. Na druhou stranu to teď nebudu řešit, protože jako matka měsíčního dítěte bych vakcinaci rozhodně nepodstoupila," říká Němečková. Hned se nechce očkovat ani vědkyně, molekulární bioložka Pavla Navrátilová. Ale z jiného důvodu. Celou cestu vývoje různých vakcín sleduje z pohledu své práce velmi zblízka. "Uvidím, kam dospějí všechny světové projekty vývoje a testování. Pak se rozhodnu, kterou vakcínou se nechám naočkovat," uvedla vědkyně. Svým rodičům vakcinaci také doporučí.

"Úplně nevěřím informacím o bezpečnosti a dostatečném testování vakcín," myslí si ředitelka Divadla Tramtarie Petra Němečková.

Foto: Jan Procházka

V posledních dnech a týdnech začalo očkování proti nemoci covid 19 po celém světě. K dispozici jsou mimo jiné ruská vakcína Sputnik V, čínská CoronaVac, ve Velké Británii, USA a Kanadě se začala používat vakcína firem Pfizer a BioNTec, na americkém trhu se brzy objeví i produkt firmy Moderna, před koncem testování je i vakcína firmy Astra Zeneca a brzy se dají čekat očkovací látky také od Johnson&Johnson, CureVac a dalších farmaceutických společnosti. Do Česka dorazí první vakcíny koncem tohoto roku, další potom v prvním čtvrtletí roku příštího. Celkem vláda objednala 12 milionů dávek pro necelých sedm milionů lidí od pěti firem.

Právě ohled na starší generaci vidí jako stěžejní důvod pro vakcinaci řada Olomoučanů. "Necháme se očkovat celá rodina včetně našich babiček. Ochranu rodičů vidím jako zásadní věc. Samozřejmě také chceme normálně žít, stýkat se s přáteli, cestovat," těší se na budoucnost lékařka Blanka Luběnová. Pod její slova by se podepsal také majitel filmového studia Jiří Slečka. "Původně jsem měl jiný názor. Řada lidí kolem mě ale v poslední době koronavirus prodělala, a ne všichni měli lehký průběh nemoci. Na místě je zodpovědnost," míní filmař.

A jak situaci vidíte vy? Doporučíte očkování vašim rodičům nebo blízkým, kteří jsou ohroženi více než ostatní? A necháte se očkovat vy sami? Nemáte dostatek informací? Nic si z toho nedělejte, my taky ne. I když má zásilka očkovacích látek dorazit za necelých deset dnů, vládní instituce ještě nespustily kampaň k očkování a podrobnosti o harmonogramu vakcinace nebo vakcínách bohužel zatím nenaleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví, ani krajské hygieny. Lepší informace dosud nemá ani krizový štáb Olomouckého kraje.