Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.4 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Dnešek: pokračuje Dvořákova Olomouc a otevírají fitcentra i zahrádky restaurací

Zprávy z regionu

17.5.2021

Lenka Šimková

Dnešním dnem pokračuje další vlna rozvolňování vládních opatření. Část žáků se z rotační výuky vrací k plnohodnotné prezenční výuce, po dlouhé pauze otevírají také vnitřní sportoviště i zahrádky restaurací. A pokračuje také hudební festival Dvořákova Olomouc...

Narozeniny dnes slaví zpěvák Jiří Korn (*1949), fotbalista David Jarolím (*1979) a irská zpěvačka Enya (*1961).

Svátek má Aneta

Od pondělí 17. května se napříč celou republikou žáci prvního stupně vrací zpět do lavic a na měsíc a půl se tak vrátí k plnohodnotné prezenční výuce. Rotační výuka bude v Olomouckém kraji nadále platit pro ostatní žáky, tedy pro druhý stupeň základních škol a nižší ročníky víceletých gymnázií. Tito žáci by se k plnohodnotné prezenční výuce měli vrátit od příštího pondělí. Ke stejnému dni by pak měla začít i teoretická výuka na středních školách.

Od dnešního dne budou opět otevřená také všechna vnitřní sportoviště, ovšem za specifických podmínek. Zatím nebude možné v těchto prostorách využívat šatny ani sprchy. Dále je podmínkou 15 metrů čtverečních plochy na osobu, sportování maximálně dvou lidí spolu a maximálně 10 lidí celkem na ploše sportoviště. Nutný je také negativní test na covid, ukončené očkování nebo prodělání covidu v posledních devadesáti dnech. Zároveň platí také povinnost mít po celou dobu - i během sportování - mít zakrytá ústa i nos. Bazény, wellness, sauny a solné jeskyně budou muset zůstat pro veřejnost nadále uzavřené. 

Velkým svátkem pak tento den zajisté bude pro majitele restaurací, kteří boudou moci konečně přivítat návštěvníky na zahrádkách. Ovšem i tady budou panovat jistá pravidla. U jednoho stolu smí sedět nejvíce čtyři osoby a od ostatních stolů je musí dělit alespoň 1,5 metru. Zákazníci, kteří usednou na zahrádku, musí mít také negativní test na covid (PCR test ne starší než 7 dní nebo antigenní test ne starší než 3 dny) nebo musí být očkovaný či maximálně 90 dnů po prodělání covidu. Zákazníci se nebudou muset prokazovat přímo hostinským, ale případné kontrole ze stran policie či hygieny. Odpovědnost tedy za sebe nesou sami zákazníci, nikoli majitelé restaurací. Zahrádky mohou mít otevřeno od 6:00 do 21:59, zakázána je však živá hudba či tanec, velmi diskutované wi-fi připojení nakonec na zahrádkách smí být. Takže pokud se na zahrádku už těšíte a přemýšlíte, že si zajdete na něco dobrého k obědu, tak se podívejte na dnešní nabídku poledních meníček →

Dnešním dnem mohou otevřít také zoologické či botanické zahrady až na padesát procent své maximální kapacity, opět se povolují návštěvy v nemocnicích a sociálních zařízeních a nově se ve venkovních prostorách mohou pořádat kulturní akce pro až 700 diváků. Podmínkou pro návštěvu takové akce je rovněž negativní test nebo ukončené očkování nebo potvrzení o prodělaném covidu v posledních 90 dnech. Akce uvnitř zatím nebudou možné.

A na závěr pro vás máme hned jednu kulturní pozvánku. Dnešním dnem totiž pokračuje hudební festival Dvořákova Olomouc. Ten je pro letošní rok sice online, ale i tak se máte na co těšit. Od 19:00 si můžete pustit Bennewitzovo kvarteto, bezesporu jeden z nejlepších domácích komorních souborů, které si přizvalo ke spoluúčinkování vyhledávaného klarinetistu Igora Františáka. Společně předvedou, jak si dva velikáni hudebního romantismu mistrně poradili s formou smyčcového kvartetu či klarinetového kvintetu. Koncert bude k vidění tady a pokud jej chcete podpořit, můžete si zakoupit virtuální vstupenku.

Hezké pondělí!