Reklama

Čtvrtek 4. března 2021, svátek má Stela, venku je 2.6 °C

Dnešek: nouzový stav i opatření pokračují a v centru uvidíme zlatě nasvícené budovy

Zprávy z regionu

15.2.2021

Lenka Šimková

Nouzový stav v celé České republice skončil půlnocí ze 14. na 15. února. V ten moment ale začal platit nový nouzový stav, který vláda vyhlásila na základě žádosti hejtmanů. Takže pro dnešní den se vlastně nic zásadního nemění. A jaký celý den v Olomouci vlastně bude? Podívejte se.. ;-)

Narozeniny dnes slaví hokejista Jaromír Jágr (*1972), lyžařka Kateřina Neumannová (*1973), česká prozaička, publicistka a překladatelka Iva Pekárková (*1963), britská herečka Jane Seymourová (*1951) a Matt Groening (*1954), tvůrce Simpsonů.

Svátek má Jiřina

Nouzový stav v České republice stále platí. Včera odpoledne vláda na základě žádosti hejtmanů vyhlásila na 14 dní v celé České republice nouzový stav kvůli epidemii covidu-19. Navazuje tedy na ten dosavadní a potrvá do 28. února. Hejtmani i zástupci sněmovních stran mají k řadě opatření výhrady a z toho důvodu v následujících dvou týdnech plánuje vláda o další podobě boje s epidemií jednat s opozicí. Většina stávajících opatření tedy zatím zůstává v platnosti, pro maloobchody a služby se dnešním dnem nic nemění. Od dnešního dne se pouze ruší omezení úředních hodin úřadů a knihovny mohou fungovat v režimu výdejních okének. Jak to bude s otevřením skiareálů, některých dalších obchodů, služeb, či kdy se vrátí děti do škol, je zatím otázkou dalších jednání...

Když už je řeč o školácích, tak v tomto týdnu v Olomouci startuje dobrovolné testování maturantů na covid-19, a to za pomoci neinvazivních kloktacích testů Gargtest, které vyvinuli vědci v Ústavu molekulární a translační medicíny při Univerzitě Palackého v Olomouci. O tom, jak testování bude probíhat a které školy se do něj zapojily, vás budeme informovat v průběhu dnešního odpoledne. 

Hned z rána si u nás ale můžete přečíst zprávu, která potěší převážně všechny řidiče, které už nebaví pravidelně čekat u železničního přejezdu na Holické ulici. Klidně i tři vlaky za sebou projedou, než se na přejezdu na Holické zvednou závory. Teď by měl celou situaci vyřešit nový nadjezd. Budovat se začne příští rok v létě, hotový pak má být na konci roku 2023. Veškeré podrobnosti se dočtete v našem článku.

Dnes si připomínáme také Den dětské onkologie. Jeho hlavní cíle jsou šířit povědomí o problematice dětské onkologie, detabuizovat onkologická onemocnění dětí, představit pokroky v léčbě a především vzdát hold všem dětským pacientům a vzpomenout na ty, kterým se v boji se zákeřným protivníkem nepodařilo zvítězit. Symbolicky podpořit malé pacienty můžete připnutím žluté stužky, kterou zakoupíte v lékárnách FN Olomouc a v kavárně Henri Café. Ještě viditelnější podobu bude mít připomínka díky nasvětlení budov v centru Olomouce. Do zlaté barvy se tak dnes zahalí hned tři dominanty města: Sloup Nejsvětější Trojice, olomoucká radnice a dům U Zlatého jelena.

A o program na dnešní večer se postará Divadlo na cucky, které chystá od 20 hodin livestream nově vzniklého představení Psi malých ras. To je vytvořeno speciálně a pouze pro formát přímého přenosu a podrobné informace o projektu se dočtete tady →

Hezké pondělí!

Jaký bude celý týden?

pondělí vstupuje v platnost další nouzový stav, který přímo navazuje na ten dosavadní. Na tento den připadá také Den dětské onkologie a na Univerzitě Palackého startuje výzva Daruj krev s rektorem aneb Modrá je dobrá. Začíná také dobrovolné testování maturantů na covid-19 a olomoučtí hokejisté pak odehrají duel na ledě Pardubic. V úterý zve Muzeum umění v rámci svého online programu na snímek Petrolejové lampy. Ve středu budou hrát olomoučtí hokejisté na ledě Litvínova. Ve čtvrtek se můžete těšit na další z debatní série TTalk, jejímž hostem bude tentokrát ředitel Muzea umění a olomoucký rodák Ondřej Zatloukal. V pátek proběhne v Telegraphu debata na téma Audiovizuální průmysl 2.0 a Mora se představí na ledě pražské Sparty. V sobotu přivítá Sigma na Andrově stadionu FC Zbrojovka Brno a v neděli bude Mora hostit Mladou Boleslav.