Reklama

Úterý 13. dubna 2021, svátek má Aleš, venku je 2.8 °C

Dnešek: dva koncerty i rudý Dóm

Zprávy z regionu

25.11.2020

Jan Procházka

Je tu středa! Co se dnes bude v Olomouci dít?

Narozeniny dnes slaví fotbalista Petr Janečka (*1957), herec Moravského divadla Tomáš Krejčí (*1986) a finská reprezentantka v orientačním běhu Minna Kauppi (*1982).

Svátek má Kateřina

Hned dva koncerty si dnes můžete vychutnat online. A víte co je skvělé? Přestože se jejich začátky překrývají, můžete si je klidně pustit oba postupně. Ten první se odehraje v Telegraphu. Tam se vrací kabaretní scéna NaBalkoně s online večerem plným hudby. Nejen autorské písně z inscenací souboru Nabalkoně zazpívá Radka Dušková a zahraje Peter Gábor. Přenos můžete sledovat na Facebooku.

Další koncert se odehraje v režii Českého rozhlasu Olomouc. Tam vystoupí legendární houslista Jan Hrubý, doprovodí ho trio hudebníků Ondřej Fencl, Sean Barry a Michal Hnátek. Zazní písně, známé z repertoárů Vladimíra Merty, Michala Prokopa či Vladimíra Mišíka, se kterými Hrubý pravidelně účinkuje a pro něž sám řadu skladeb složil. Stačí se připojit.

A ještě jedna online pozvánka. Za dobu svého konání se projekt PechaKucha Nights vyvinul v opravdový fenomén. Jedná se o večer nabitý pozitivní energií, množstvím informací a předáváných zkušeností. "Na jednom pódiu, během jednoho večera, představí svou práci 12 autorů a autorských kolektivů z různých uměleckých a tvůrčích oborů a generací. Večer udržuje velmi svižný a v tempu jeho speciální formát: každý prezentující má připravených 20 obrázků, přičemž každý může komentovat na ploše 20 vteřin. Jeden výstup tak trvá 6 minut a 40 vteřin a na řadu jde další..." píší pořadatelé této akce, který se letos přesunula do virtuálního prostoru. Zúčastnit se můžete prostřednictvím kina Metropol.

A pozor! Na mnoha místech v České republice i ve světě si dnes lidé připomenou všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Symbolem této připomínky a podpory je nasvícení významných kostelů či staveb červenou barvou, která má představovat prolitou krev trpících pro víru. V Olomouci se mezi 17. a 20. hodinou rudě rozzáří Katedrála sv. Václava.

Mějte krásný den!