Reklama

Sobota 4. prosince 2021, svátek má Barbora, venku je 1.2 °C

UPOZORNĚNÍ: Tento příspěvek je starší než 6 měsíců.
Níže uvedené informace mohou být zastaralé či neplatné!

Dnešek: další vlna rozvolnění i pivo na zahrádce

Zprávy z regionu

24.5.2021

Lenka Šimková

Víkend utekl jako voda a před námi je opět pondělí. Jaký bude začátek posledního květnového týdne?

Narozeniny dnes slaví zpěvačka Leona Machálková (*1967), spisovatelka Tereza Boučková (*1957), fotbalista Vladimír Šmicer (*1973), ukrajinská zpěvačka Ruslana (*1973) a americká herečka a bývalá manželka Elvise Presleyho Priscilla Presley (*1945).

Svátek má Jana a Vanesa

Od dnešního dne čeká celou republiku další vlna rozvolnění protiepidemických opatření. Po více než pěti měsících se pro rekreační účely znovu otevřou hotely, penziony a další ubytovací zařízení, žákům na druhém stupni základních škol v Olomouckém kraji (i v dalších krajích, kde to zatím nebylo možné) skončí rotační výuka. A na plnohodnotnou prezenční výuku můžou přejít také střední a vysoké školy. Zároveň přichází rozvolnění kulturních akcí. Těch se nově venku bude moct zúčastnit až 1000 lidí a budou se moci konat akce uvnitř s účastí maximálně 500 diváků a pořadatelé mohou obsadit maximálně polovinu celkové kapacity. Podmínkou účasti na kulturních akcích je také respirátor. Jako potvrzení o bezinfekčnosti nově stačí doba tří týdnů po první dávce očkování proti covidu-19, dosud se uznávalo jen dokončené očkování či negativní test.

Od dnešní půlnoci je rovněž otevřená registrace k očkování proti covidu pro osoby starší 35 let, od středy by se pak měla otevřít pro všechny starší 30 let.

Zoologické zahrady mohou od dnešního dne otevřít za přísných podmínek také vnitřní pavilony, olomoucká zoo to ale zatím udělat nehodlá. "Podmínkám, jak je vláda pro pavilony prozatím nastavila, s přihlédnutím k nedodržování pravidel návštěvního řádu ze stran veřejnosti, nelze dostát. V téměř všech našich pavilonech by prozatím mohly být v průměru max. 2 osoby. Nebyli bychom tak schopni vyjít vstříc všem zájemcům. Proto jsme se rozhodli zpřístupnit pavilony až ve chvíli menších restrikcí," uvedla zoo ve svém prohlášení.

Otevřít mohou za specifických podmínek také kina, nesmí však prodávat občerstvení. Většina multiplexů se tak rozhodla otevřít až v momentě, kdy budou moci nabídnout divákům i občerstvení. Kino Metropol pak avizovalo, že otevře v úterý 2. června. A rozvolnění pozitivně dopadne taky na aktivní sportovce. Ve vnitřních sportovištích, která zahrnují třeba posilovny, může být od pondělí 24. května najednou třicet lidí namísto dosavadních deseti. Zvýší se počet sportujících lidí ve skupině ze dvou na dvanáct.

Nezapomeňte, že otevřené už jsou restaurační zahrádky, takže pokud přemýšlíte nad tím, že si dnes zajdete někam na dobrý oběd, tak můžete vybírat z naší nabídky poledního menu. Nebo si zaskočte jen po práci na jedno čepované.. ;)

Přejeme hezké pondělí!