Reklama

Pátek 5. března 2021, svátek má Kazimír, venku je 1.9 °C

Dnešek: Svatý Martin nepřiveze sníh, ale aspoň husy a mladé víno

Zprávy z regionu

11.11.2020

Jan Procházka

Svatý Martin přijíždí na bílém koni a krajina je krásně pocukrována čerstvým sněhem... No, dnes ani ne. Víme ale o tradici, kterou v dnešní den určitě oslavit můžete!

Narozeniny dnes slaví Česká Miss 2010 Jitka Boho (*1991), producent Čestmír Kopecký (*1952), zvonařka Marie Tomášková-Dytrychová (*1943), herec Leonardo DiCaprio (*1974) a herečka Demi Moore (*1962).

Svátek má Martin

Svatý Martin, to není jen jezdec na bílém koni, to je i tradiční svatomartinská husa. Je jasné, že na pečínku v oblíbené hospodě letos bohužel nezajdete. I nám je to líto, tuhle tradici v naší redakci ctíme a na husičku vyrážíme rádi. Ale nezoufejme. Spousta podniků totiž na husí menu nerezignovala a nabízí vám ho alespoň na doma. A my jsme nelenili a připravili pro vás praktický přehled, abyste si mohli vybrat, která z husích specialit je vám nejsympatičtější. A nebo jich můžete vyzkoušet klidně více! 

A dnešní den je z gastronomického pohledu výjimečný i tím, že v 11 hodin je možno poprvé otevřít letošní mladé víno, které se honosí titulem Svatomartinské. Tradiční trhy na náměstí sice letos nejsou, zajít pro lahvinku či šest ale můžete do některé z vinoték

A ještě jedna tradice by se dnes měla ctít, klidně jen zapálením svíčky či tichou vzpomínkou. Právě v tento den před 102 lety totiž skončila první světová válka. A dnešek je tak uznáván jako mezinárodní den válečných veteránů. Bez nich bychom tu nebyli.

A dobrou zprávu máme i pro sportovní fanoušky. Od tohoto týdne už se opět smí hrát hokej. Sice bez diváků, i tak je to ale pokrok. Zápas se Zlínem začíná v 18 hodin a můžete ho sledovat online.

Mějte krásný den!