Reklama

Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav, venku je 7.2 °C

Dnešek: Rozmarné léto i sníh a Psí láska

Zprávy z regionu

23.3.2021

Jan Procházka

Je tu úterý. Jaké bude?

Narozeniny dnes slaví sportovkyně Ester Ledecká (*1995), herečka Jitka Čvančarová (*1978), herečka Jitka Schneiderová (*1973), modelka Kateřina Kornová (*1967), básník Jiří Olič (*1947), herečka Amanda Plummer (*1957) a skladatel Michael Nyman (*1944).

Svátek má Ivona

Rozmarné léto. Půvabná knížka, kultovní film Jiřího Menzela. Ten převedl na plátno rozjímání a příhody tří přátel u ospalé plovárny s takovým umem, že snímek hřeje duši dnes stejně jako v den premiéry. Pokud se chcete nechat příjemně ukolébat, doporučujeme dnes  večer virtuálně navštívit Muzeum umění, které tento skvost streamuje v rámci svého cyklu Literatura ve filmu

Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka rasy husky Jana Henychová. O té je natočen neotřelý dokument Psí láska, který dnes můžete vidět v online projekci Metropolu. "V létě pořádá psí tábory pro děti a vydělává si na to, aby se z Jizerských hor mohla přesunout 1 500 kilometrů na sever, do zimního Švédska. Tam se svými čtyřnohými spoluzávodníky zahajuje tříměsíční trénink, často v teplotách hluboko pod nulou. Připravují se na cíl ještě náročnější: zdolání drsného dálkového závodu, který se rok od roku víc profesionalizuje a amatérům jako Jana nastavuje vysokou laťku. Udrží Jana krok s ostatními v tomto náročném sportu, který bývá doménou mužů?" Tolik anotace, pokud vás zaujala, může to být tip pro váš večer.

Mějte krásný den!