Reklama

Pondělí 19. dubna 2021, svátek má Rostislav, venku je 7.2 °C

Dnešek: Falešný kněz i virtuální přednáška o kapli, která sloužila jen sedm let

Zprávy z regionu

25.3.2021

Jan Procházka

Je tu čtvrtek. Jaký v Olomouci bude?

Narozeniny dnes slaví moderátor Aleš Cibulka (*1977), spisovatel Emil Hakl (*1958), herečka Sarah Jessica Parker (*1965) a galerista Libor Gronský (*1958).

Svátek má Marian

Metropol dnes streamuje polské drama Corpus Christi. "Dvacetiletý Daniel projde v nápravném zařízení pro mladistvé duchovní proměnou. Chtěl by se stát knězem, s jeho trestním rejstříkem na to ovšem nemůže ani pomyslet. Když je propuštěn a má začít pracovat v truhlárně na malém městě, převlékne se po příjezdu do kněžského a díky náhodě se ujímá péče o místní farnost. Příchod mladého charismatického pastýře rozčeří stojaté vody a místní komunita, krutě zasažená tragédií, k níž tu došlo, může s jeho pomocí začít pomalu léčit své rány. Uspěje Daniel ve svém poslání? A za jakou cenu?" Tolik anotace ke snímku z roku 2019, který byl nominován i na Oscara v kategorii zahraniční film. 

V letech 1947 až 1950 byl v areálu dnešní Fakultní nemocnice Olomouc postaven Domov sester společně s kaplí Božského Srdce Páně pro Milosrdné sestry III. řádu sv. Františka. Stavbu vyprojektoval pražský architekt Jaroslav Čermák v době nadmíru nepříznivé církevním řeholím. Ačkoliv kaple sloužila svému účelu pouhých sedm let, představovala na svou dobu velmi moderní sakrální prostor, k jehož vzniku přispěla řada pozoruhodných osobností. O které šlo a proč je stavba mimořádná, to vám prozradí v rámci přednášky #SEFO kurátorka výstavy #OMěstěKrajiněUmění Šárka Belšíková. Sledovat ji můžete online.

I dnes můžete fandit olomouckým hokejistům. Ty čeká opět Sparta. Napraví včerejší porážku? Zápas můžete sledovat online

A jeden tip na článek. Hodně se mluví o maturitách, úplné jasno ale díky poněkud zmatené politice vlády nemají ještě ani samotné školy a letošní zkoušky dospělosti tak přinášejí mnohé ale. Jak to vidí na střední odborné škole obchodu a služeb Štursova? O tom jsme včera přinesli obsáhlý text.

Mějte krásný den!