Reklama

Čtvrtek 4. března 2021, svátek má Stela, venku je 2 °C

Dnešek: Petrolejové lampy i pomalá road movie

Zprávy z regionu

16.2.2021

Jan Procházka

Je tu úterý. Co se dnes bude dít?

Narozeniny dnes slaví herec Jaromír Hanzlík (*1948), spisovatel Stanislav Rudolf (*1932), motocyklový závodník Valentino Rossi (*1979), bývalý hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil (*1962), ředitel Dopravního podniku města Olomouce Jaroslav Michalík (*1968) a pomocný biskup olomoucký Antonín Basler (*1956).

Svátek má Ljuba

Díla spisovatele Jaroslava Havlíčka inspirovala české filmaře hned několikrát. Zpravidla vznikl film, v němž se spojila kvalita předlohy s osobností příslušného filmaře. Zřejmě nejznámější havlíčkovskou adaptací však zůstává psychologické drama Petrolejové lampy. Jeho předlohou je stejnojmenný román, který poprvé vyšel v roce 1935 pod názvem Vyprahlé touhy a v přepracované podobě se dočkal vydání v roce 1944. Režisér Juraj Herz pojal svůj film jako expresivní svědectví o zmarněné ženské touze. Hrdinkou příběhu z počátku 20. století je bohatá třicetiletá Štěpa Kiliánová, jež kvůli své svobodomyslnosti v maloměstském prostředí jen obtížně hledá ženicha na své společenské úrovni... Legendární snímek dnes v rámci seriálu Literatura ve filmu streamuje Muzeum umění.

Metropol sází dnes na komedii. Sex, drogy a ping-pong, píší tvůrci o snímku 25 km/h. "Po mnohaletém odloučení a rozdílně zvolených životních cestách se dva bratři, Christian a Georg, setkávají na pohřbu svého otce. Počáteční pěstní souboj přímo na hřbitově, pozdější spočinutí v rodném domě prolité množstvím pálenky a okořeněné partičkou ping-pongu na život a na smrt – to vše nakonec vede bratry k osudovému rozhodnutí. I cesta může být cíl, a tak se oba bratři v emocionálním (i alkoholovém) opojení vydávají na výlet, o kterém snili už jako kluci. Na výlet skrz celé Německo na stařičkých mopedech s rychlostí omezenou na 25 km/h. Začíná cesta plná vrcholů a pádů, bratrského oddalování i sbližování, humoru i hledání smyslu života…" To zní jako dobrý oddech na večer!

Mějte krásný den!