Reklama

Čtvrtek 4. března 2021, svátek má Stela, venku je 2.6 °C

Dnešek: přednášky i sociální drama

Zprávy z regionu

26.1.2021

Jan Procházka

Je tu úterý, dvacátého šestého ledna. Jaké bude?

Narozeniny dnes slaví herec Jiří Lábus (*1950), karikaturista Ivan Steiger (*1939) a hokejista Wayne Gretzky (*1961).

Svátek má Zora

Jak se může Covid-19 projevit na plicích? Kdy vyhledat pneumologa? Kam se mohu se svými potížemi obrátit? Nejen tyto, ale i další otázky spojené s následky onemocnění COVID-19 budou zodpovídány odborníky v rámci webového semináře, pořádaného olomouckou nemocnicí. Přijde i čas na dotazy z virtuálního publika. Pokud jste tuto nemoc již prodělali a tyto otázky vás trápí, nebo vás prostě toto téma zajímá, určitě se zúčastněte.

Další online přednáška se odehraje prostřednictvím Muzea umění. "Ráno vyjedeme s dětmi do školy zase o něco dřív, abychom měli rezervu na zácpu. Ale proč by vlastně děti nemohly jet samy a na kole?" ptají se organizátoři akce z cyklu Re-vize Olomouc. Dnešní díl se bude věnovat tématu dopravy a plánování příjemného a udržitelného města. "Zeptáme se hostů, co si představují pod pojmem aktivní mobilita a zda existují řešení, jak v Olomouci zmírnit dopady automobilismu," slibují pořadatelé.

Nadčasový příběh dospívání a hledání sebe sama, zasazený do drsných kulis okrajových čtvrtí Miami. To je snímek Moonlight, který dnes večer virtuálně promítá Metropol. "Mladý Chiron bojuje o svoje místo v prostředí, ve kterém často rozhoduje právo silnějšího, zatímco jeho vnitřní svět se plní láskou, bolestí i touhou," píše se v anotaci. Film zachycuje univerzální témata přátelství a sexuální identity ve třech různých životních etapách od dětství až po dospělost. Je zároveň portrétem mladého člověka, současných amerických předměstí i nepostřehnutelných sil, které formují lidské životy. Nekonvenční způsob vyprávění, vynalézavá vizuální složka i mimořádné herecké výkony vynesly snímku Zlatý glóbus za nejlepší film.

Mějte krásný den!